Yeni Filistin

İsrail Dışişleri Bakanlığı, güya kendisine sızdırılan bir belgeyi, bazı İsrail yayın organları ile paylaşmış...

Bu, Trump’ın, Jared Kushner ile, diplomatik deneyimi olmadığı halde uluslararası müzakereler baş danışmanı olarak atadığı  Jason Greenblatt ’a hazırlattığı İsrail-Filistin anlaşmasının taslağı idi.

Bu yöntemi hemen her siyasetçi kullanır. Kendinize biraz geri adım atabilecek pay bıraktığınız bir “taslağı” el altından medyaya sızdırırsınız; gelebilecek tepkileri ölçersiniz. Daha sonra asıl teklifinizde bu tepkileri önemli ölçüde karşılamış olursunuz. Belli ki Trump Yönetimi de bu yolla suları test ediyor.

Bu, bu metnin ilk sızdırılışı değil. Daha önce de Mısır’ın yeni Filistin devletine toprak kiralaması, bu topraklarda BAE, Suudi Arabistan ve arzu eden diğer ülkelerin liman ve fabrikalar kurması, buralarda Filistinlileri çalıştırması, zengin olacak Filistinlilerin terörden vaz geçeceği… ve saire şeklinde açıklamalar olmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neden inanmıyorlar? 15 Temmuz 2019 | 1.778 Okunma Daha bu başlangıç... 11 Temmuz 2019 | 67 Okunma Türkiye husumetinde Çin boyutu 08 Temmuz 2019 | 1.872 Okunma İran neye güveniyor? 04 Temmuz 2019 | 1.586 Okunma Hep vaat, hep vaat! 01 Temmuz 2019 | 20 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar