Ukrayna Savaşında nereden nereye

Karar Gazetesi Yazarı Hakan Albayrak'ın bugünkü (12.09.2022)''Ukrayna Savaşında nereden nereye'' başlıklı yazısı.

Bundan yedi ay evvel, Ukrayna topraklarında hızla ilerleyen Rus ordusunun her an başkent Kiev’i alabileceği konuşuluyordu.

Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ülkeden kaçacak, Rus yanlısı bir hükümet kurulacak, Rusya bütün Ukrayna’ya hükmedecekti…

Öyle olmadı.

Rus ordusu Kiev kapılarından geri püskürtüldü.

Başka cephelerde çok ağır yenilgiler alıp çok büyük toprak kayıpları yaşasa da Ukrayna direnişi o moralle -ve tabii ki Batı’dan gelen askerî yardımlarla- iyimserliğini besleyebildi ve azmine azim katabildi.

Büyüdükçe büyüdü Ukrayna direnişi.

Karşı taarruza dönüşecek kadar.

Ukrayna’nın yaklaşık beşte birini işgal eden Rusya’nın ilerleyişi durdu, hatta gerileyişi başladı.

Eylül ayı başında karşı taarruza geçen Ukrayna ordusu, Harkov (yahut Harkiv) bölgesinde birçok yerleşim yerini işgalden kurtardı.

Bunu sadece Zelenski ve diğer Ukraynalı yetkililerin açıklamalarından değil, Harkov’daki işgal rejiminin temsilcisi Vitali Gançev’in açıklamasından da biliyoruz.

Gaçev, geçen cuma günü Rus devlet televizyonuna verdiği beyanatta, Ukrayna birliklerinin bölgedeki bazı yerleşim yerlerini “çok keskin ve hızlı” bir ilerleyişle geri aldığını açıkladı.

Zelenski’nin dünkü “Ulusa Sesleniş” konuşmasına göre, eylül ayı başından beri Rusya’dan geri alınan topraklar 2 bin kilometrekareye yakın.

Ukrayna ordusu, 2014’ten beri Rus işgali altında bulunan Donetsk bölgesinin bitişiğindeki İzyum şehrinin kapılarına dayandı

Harekâtın süreceğini, “tüm” Donetsk’in kurtarılacağını, ülkede Ukrayna bayrağının yükselmediği hiçbir yerin kalmayacağını ve Ruslar için en iyi seçeneğin kaçmak olduğunu söylüyor Zelenski.

Abartıyor mu Ukrayna’nın gücünü?

Vaktiyle Rus uydusu “Donetsk Halk Cumhuriyeti”nin savunma bakanlığını ve Donbas (Donetsk ve Luhansk) milislerinin komutanlığını yapmış olan eski FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) albayı İgor Girkin’e bakılırsa, hayır, abartmıyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kazakistan’ın oyu 19 Eylül 2022 | 1.833 Okunma Ukrayna Savaşında nereden nereye 12 Eylül 2022 | 1.895 Okunma Can Pakistan’la omuz omuza 05 Eylül 2022 | 230 Okunma Dünkü yazıma ek 30 Ağustos 2022 | 253 Okunma Yaşar Yakış’ın örnek davranışı üzerine 29 Ağustos 2022 | 825 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar