Mısır’da ‘ulusal diyalog’ ve İhvan

Karar Gazetesi Yazarı Hakan Albayrak'ın bugünkü (24.05.2022)'' Mısır’da ‘ulusal diyalog’ ve İhvan'' başlıklı yazısı.

Mısır diktatörü Abdulfettah Sisi geçen ay “ülkenin içinden bulunduğu zorlu şartlarda nelerin yapılması gerektiğine dair ulusal diyalog” süreci başlattığını, hapishanelerdeki kimi muhaliflerin affını da içeren bu süreçte “istisnasız tüm siyasi partiler”in yer alabileceğini ve sürecin son safhasında diyaloga bizzat kendisinin de katılacağını duyurmuştu.

Bunun üzerine İhvan-ı Muslimin (Müslüman Kardeşler) Teşkilatının önde gelen yöneticilerinden Yusuf Neda, diyaloga açık olduklarını ortaya koyan bir açıklama yaptı.

Şöyle:

“Mısır, iyilik ve kötülüğün birbirine karıştığı ve bir neslin daha iyi bir gelecek arayışı içinde yitip gittiği yıllardan geçiyor. Mısır tarihinin bu sayfasını hoşgörü ve bağışlamayla kapatalım, zulmü sona erdirip, kadın ve erkek mahkumlar ile ailelerinin acısını dindirelim.”

Neda, geçen sene eylül ayında da Sisi yönetimiyle “ön şartsız” diyaloga hazır olduklarını bildirmişti.

Ne var ki Sisi “ulusal diyalog”un “istisnasız tüm siyasi partiler”e açık olduğunu söylerken, üstelik “Fikir ayrılıkları ‘vatan’ ilkesini bozmaz, bu vatan hepimize yeter” diye konuşurken, Sisi’nin emrindeki milletvekillerinden -Cumhurbaşkanlığı Af Komitesi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Devrim’den TOGG’a 05 Temmuz 2022 | 267 Okunma Kürtlere ihanetmiş! 30 Haziran 2022 | 1.269 Okunma Suriyeli mültecilerin dönüşü meselesi 27 Haziran 2022 | 596 Okunma Altan Tan’ın mahkûmiyetine dair 20 Haziran 2022 | 1.188 Okunma Mümtaz bir şahsiyete dair 16 Haziran 2022 | 492 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar