Karabağ zaferi KKTC’nin önünü nasıl açtı?

Ayrılıkçı Ermeniler işgal ettikleri Karabağ’da başkenti Hankendi olan bir sözde devlet kurmuşlardı. Artsakh Cumhuriyeti adlı bu uydurma devleti BM üyesi hiçbir ülke tanımıyordu. Öyle ki Ermenistan bile...

Ayrılıkçı Ermeniler işgal ettikleri Karabağ’da başkenti Hankendi olan bir sözde devlet kurmuşlardı. Artsakh Cumhuriyeti adlı bu uydurma devleti BM üyesi hiçbir ülke tanımıyordu. Öyle ki Ermenistan bile tanımaya cesaret edememişti.

Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımasının önündeki en büyük engel de işte bu “kondarma” devletti. Çünkü şayet Azerbaycan KKTC’yi tanırsa Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan’ın, Artsakh’ı tanıması çok güçlü bir ihtimaldi.

Şimdi, Azerbaycan ordusu, en son Karabağ toprağını da vatana kattığı için ayrılıkçı Ermenilerin devletçilik oynayacağı bir zemin de kalmadı. Bu uyduruk devlet artık yok. Dolayısıyla Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımasının önündeki en büyük risk faktörü de ortadan kalkmış oluyor.

Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımasının önündeki bir diğer engel de Rusya idi. Kısa zaman öncesine kadar Rusya’nın Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile yakın ilişkileri vardı. Ancak önce Rum kesiminde Rusların paralarını hortumlayan finans krizi ve ardından Ukrayna savaşı ile oluşan ortam Rusya’nın Güney Kıbrıs’ı gözden çıkarmasına yol açtı. Bugün hem Yunanistan hem de Güney Kıbrıs, Rusya’yı düşman devlet olarak niteliyor.

Bunun doğal bir sonucu olarak Rusya, KKTC’ye yaklaştı. Ruslar, geçtiğimiz aylarda KKTC’de bir temsilcilik açacaklarını duyurmuştu. En son KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Rus devlet televizyonu tarafından ağırlandı.

Azerbaycan’ın son operasyonu, KKTC’nin tanınmasına gidebilecek yolda Rusya - Türkiye ilişkilerine dair başka bir pürüzü daha temizledi. Rusya’nın uydu devletleri diyebileceğimiz Güney Osetya ve Abhazya, sözde Artsakh Cumhuriyetini tanıyorlardı. Bu da Türkiye’nin bu iki devlete dair çekincelerini artırıyordu. Uydurma Artsakh devletinin tarihe karışması bu sorunu da ortadan kaldırdı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gelecek nesiller yüzümüze tükürecek 04 Aralık 2023 | 1 Okunma Çiftçiyene gerek var, üçkağıtçılarımız var 01 Aralık 2023 | 504 Okunma ‘Temiz eller’ gerçekleşecek mi? 29 Kasım 2023 | 748 Okunma MASAK ve Maliye ne iş yapıyor? 27 Kasım 2023 | 2.131 Okunma Türkiye denizi geçip derede boğuluyor 24 Kasım 2023 | 1.328 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar