Irak Türkmenlerinin güvenliği

TÜRKİYE, Irak ve ABD arasında Musul tartışması devam ediyor. Bağdat’ın yaptığı açıklamalar ve BM başvurusu karşısında Başbakan Binali Yıldırım, Türk askeri...


TÜRKİYE, Irak ve ABD arasında Musul tartışması devam ediyor.

Bağdat’ın yaptığı açıklamalar ve BM başvurusu karşısında Başbakan Binali Yıldırım, Türk askeri varlığının Başika’da kalacağını, Irak’ın önce, Türkiye’ye yıllardır Irak topraklarından saldıran PKK’yı etkisiz kılma sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

Başika krizi geçen yıl aralık ayında yeniden alevlenmişti. Türk F-16’sının Rus savaş uçağını düşürmesinden kısa süre sonra Bağdat, Başika’yı gündeme getirmiş ve krize dönüştürmüştü. O gün Rusya’nın yanındaki İran’ın etkisi altında Başika’ya tepki veren Bağdat, bugün ABD’nin etkisi altında aynı tepkiyi veriyor.

Aralık 2015 Başika krizi ABD’nin de araya girmesiyle, “inisiyatif ve koordinasyon” mutabakatı adı altında, Türkiye’nin bölgeye takviye birlikler göndermeyi durdurması, bir kısım birliğini de Barzani bölgesine çekmesiyle sonuçlanmıştı.

Bugün yaşanan Başika krizinin Musul operasyonu öncesinde patlak vermesinin nedeni, ABD’nin Musul’u Irak merkezi güçleriyle DAEŞ’ten temizleyeceğine inanmış olması. Bağdat’ın Şii yönetimi, Türkiye’nin Başika’da eğittiği yerel güçlerin Sünni olduğu gerekçesiyle operasyona katılmasını istemiyor. Türkiye’nin eğittiği güçler ise Şii ağırlıkla Irak ordusunun komutası altına girmeyi reddediyor ve Musullu olduklarını, oluşturdukları askeri güçle Musul’un kurtarılmasında aktif olacaklarını savunuyorlar.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Virüsün önüne yine emekçiler atıldı 02 Aralık 2020 | 700 Okunma İmamoğlu ve Yavaş'tan sosyal devlet dersleri 30 Kasım 2020 | 2.225 Okunma Başarılı gözükmek uğruna... 27 Kasım 2020 | 2.125 Okunma Dar alanda siyaset 25 Kasım 2020 | 784 Okunma İktidarın baş döndüren manevraları inandırıcılık sorunu yarattı 23 Kasım 2020 | 2.507 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar