Bahçeli’nin bakışı

MHP, seçimden oylarını ve milletvekili sayısını artırarak çıktı. MHP lideri Devlet Bahçeli, yürüttüğü kampanyanın karşılığını aldı.Devlet Bey’i MHP’nin...

MHP, seçimden oylarını ve milletvekili sayısını artırarak çıktı. MHP lideri Devlet Bahçeli, yürüttüğü kampanyanın karşılığını aldı.
Devlet Bey’i MHP’nin başına geçtiğinden bu yana izlerim. Liderliği döneminde 1980 öncesiyle ilgili olarak yaptığı analiz, partisine ve özellikle ülkücü gençlere verdiği yeni istikamet ortaya yeni bir MHP çıkardı.

“Gençlerin elinde silah değil kitap görmek istiyorum, çatışma değil bilimsel araştırmalar yapmalarını istiyorum” diyerek, yol göstermesi siyasete önemli bir katkıdır.
Bahçeli’nin bir diğer özelliği de devlet terbiyesi, devlet adamlığıdır. Türkiye’nin siyasal olarak krize girdiği dönemlerde çözüm üretebilmiş, tıkanıklıkların aşılmasını sağlamıştır.
Seçim sonrasında ortaya çıkan tabloya, koalisyon olasılıklarına nasıl baktığını öğrenmek üzere dün MHP Genel Merkezi’nde kendisini ziyaret ettim. Bizi her zamanki sakin tutumuyla karşıladı.

“Kaosa izin vermeyiz”
Bahçeli’yle yaptığımız sohbetten çıkardığım ilk sonuç, MHP’nin Türkiye’nin bir krize, kaosa, istikrarsızlığa sürüklenmesini istemediği.
MHP liderinin, böyle bir olasılık karşısında demokratik çıkış yollarını devreye sokmaya hazır bir yaklaşımı var.
Koalisyon görüşmeleri tıkanır ve ortaya bir hükümet çıkmazsa, bu durumda MHP lideri, koşullarının kabul edilmesi halinde koalisyon kurmaya hazır. Kabul edilmemesi halinde ise gösterdiği çıkış yolu erken seçim.
Tıkanma halinde erken seçimden korkulmaması gerektiğini birkaç kez vurgulaması önemliydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimsesiz çocukların kimsesi olun 23 Nisan 2018 | 116 Okunma Üçlü saldırının Türkiye’ye etkileri 16 Nisan 2018 | 776 Okunma Hürriyet’te yeni dönem 09 Nisan 2018 | 2.097 Okunma Ödüllü habercilik 02 Nisan 2018 | 54 Okunma Hürriyet Türkiye’nin ortak değeridir 26 Mart 2018 | 167 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar