Bahçeli’nin bakışı

MHP, seçimden oylarını ve milletvekili sayısını artırarak çıktı. MHP lideri Devlet Bahçeli, yürüttüğü kampanyanın karşılığını aldı.Devlet Bey’i MHP’nin...

MHP, seçimden oylarını ve milletvekili sayısını artırarak çıktı. MHP lideri Devlet Bahçeli, yürüttüğü kampanyanın karşılığını aldı.
Devlet Bey’i MHP’nin başına geçtiğinden bu yana izlerim. Liderliği döneminde 1980 öncesiyle ilgili olarak yaptığı analiz, partisine ve özellikle ülkücü gençlere verdiği yeni istikamet ortaya yeni bir MHP çıkardı.

“Gençlerin elinde silah değil kitap görmek istiyorum, çatışma değil bilimsel araştırmalar yapmalarını istiyorum” diyerek, yol göstermesi siyasete önemli bir katkıdır.
Bahçeli’nin bir diğer özelliği de devlet terbiyesi, devlet adamlığıdır. Türkiye’nin siyasal olarak krize girdiği dönemlerde çözüm üretebilmiş, tıkanıklıkların aşılmasını sağlamıştır.
Seçim sonrasında ortaya çıkan tabloya, koalisyon olasılıklarına nasıl baktığını öğrenmek üzere dün MHP Genel Merkezi’nde kendisini ziyaret ettim. Bizi her zamanki sakin tutumuyla karşıladı.

“Kaosa izin vermeyiz”
Bahçeli’yle yaptığımız sohbetten çıkardığım ilk sonuç, MHP’nin Türkiye’nin bir krize, kaosa, istikrarsızlığa sürüklenmesini istemediği.
MHP liderinin, böyle bir olasılık karşısında demokratik çıkış yollarını devreye sokmaya hazır bir yaklaşımı var.
Koalisyon görüşmeleri tıkanır ve ortaya bir hükümet çıkmazsa, bu durumda MHP lideri, koşullarının kabul edilmesi halinde koalisyon kurmaya hazır. Kabul edilmemesi halinde ise gösterdiği çıkış yolu erken seçim.
Tıkanma halinde erken seçimden korkulmaması gerektiğini birkaç kez vurgulaması önemliydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bekir Coşkun'un farkı 26 Ekim 2020 | 605 Okunma Merkez sağ sorunu 23 Ekim 2020 | 795 Okunma İktidarın İyi Parti'den beklentisi 21 Ekim 2020 | 999 Okunma Maden işçisinin isyanı 19 Ekim 2020 | 641 Okunma Anayasa'yı yok saymak 16 Ekim 2020 | 928 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar