Blinken’in altını çizdiği ‘ortak taahhüt’

İki kez ertelenmesinin ardından son anda kesinleşen ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Türkiye ziyaretini, Hükümet’e yakın medyanın “Fidan, Blinken’i öpmedi”, “düşük seviyede...

İki kez ertelenmesinin ardından son anda kesinleşen ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Türkiye ziyaretini, Hükümet’e yakın medyanın “Fidan, Blinken’i öpmedi”, “düşük seviyede karşılandı”, “apronda ışıklar karartıldı” propagandası eşliğinde izledik. Bu propagandanın amacı, “Bakın ABD’ye karşı nasıl dik duruyoruz” mesajı vermekti. Ancak, bu haberlerin, “Ankara’nın Blinken’i soğuk karşıladığı” görüntüsü vermenin ötesinde bir anlamı yok.

Türkiye’de halkın büyük çoğunluğu, ABD’ye karşı kararlı tutum alınmasını istiyor. Yüreği Filistin ile çarpan AK Parti destekçisi birçok yurttaşımızın da Blinken’e posta konulduğuna inanma eğiliminde olduğunu biliyoruz. Fakat ne yazık ki, “Blinken’e yönelik tutum” diye sunulan protokol gösterilerinin, mevcut durumda Filistin’e yönelik ağır İsrail saldırganlığını durdurmayı sağlamak için hiçbir somut getirisi bulunmuyor. Daha kötüsü, bu propagandanın, Hükümet’in Atlantik karşısındaki “başı eğik tavrını” perdeleme işlevi gördüğünü söyleyebiliriz.

Blinken’in Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerden sonra Türkiye’den ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada önemli bir ayrıntı bulunuyor. Blinken, Gazze’deki durum ile dişe dokunur bir yanı olmayan açıklamalarından sonra, “Türkiye, İsveç’in NATO'ya kabulünü desteklemeye hazır olduğuna dair size herhangi bir güvence verdi mi?” sorusunu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onay protokollerini imzalaması ve Parlamento’ya göndermesi bizi çok cesaretlendirdi.” şeklinde yanıtlıyor. Blinken, “Ankara ziyaretinin ardından İsveç'in NATO üyeliği konusunda ilerleme sağlandığına ikna olduğunu” söyledikten sonra İsveç’in NATO’ya katılımı konusunda “Ankara ve Washington arasında ortak bir taahhüdün” bulunduğunu belirtiyor.

İsveç’in NATO’ya katılım protokolüne onay kararı 23 Ekim’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla TBMM’ye sevk edilmişti. Bu sırada, NATO’nun desteğini arkasına alan İsrail, Gazze’ye yönelik bombardımanı ağırlaştırmış ve hayatını kaybeden sivillerin sayısı 7 bini geçmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Ekim’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Stoltenberg görüşmede İsveç’in katılımı konusunu da ele aldıklarını açıkladı. 23 Ekim’de ise onay kararı TBMM’ye yollandı. NATO Genel Sekreteri daha sonra İsveç’in üyeliğinin 28-29 Kasım’daki NATO Dışişleri Bakanları toplantısına yetiştirilebileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kazakistan’daki Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi dönüşü bu konuyla ilgili konuştu. Erdoğan, “Bizim görevimiz ilk etapta bu işi parlamentoya sevk etmekti, yaptık. Şimdi parlamentoda arkadaşlarımız Cumhur İttifakı olarak biz, orada çalışmalarımızı devam ettireceğiz” diyor. Erdoğan, İsveç’in üyeliğine onay kararının TBMM süreci hakkındaki değerlendirmelerinden sonra, İsveç’in silah ambargosunu kaldırdığını, fakat PKK ile ilgili herhangi bir tedbir olmadığını belirtiyor fakat şöyle devam ediyor: “Biz mümkün olduğunca işi kolay kılmaya çalışacağız. Bu noktada elimizden gelen olumlu gayreti göstermeye çalışacağız.” 

Nitekim, daha önce “önümüzdeki yıla sarkacak” denirken, Dışişleri Komisyonu’nun ardından Genel Kurul’a gelecek olan kararın onay sürecinin hızlandırılacağı kulislerde konuşulmaya başlandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin ‘oyun kurucu’ potansiyeli 07 Aralık 2023 | 132 Okunma İsrail’in Güney Kıbrıs’taki kulakları 03 Aralık 2023 | 99 Okunma Türkiye’nin öncelikleri ile NATO’nun gündemi taban tabana zıt 30 Kasım 2023 | 142 Okunma F16 olmadı Eurofighter olur mu? 26 Kasım 2023 | 325 Okunma İncirlik’ten İsrail’e silah taşındı 19 Kasım 2023 | 463 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar