Müminlerin insanlar için şahitler olması ne demek?

İslam’ı yeniden tolum dini haline getirebilmenin tohumu da yine bireydir. Sağlam ve ıslah edilmiş bir tohum olmadıktan sonra gürbüz ekinler olmaz.

Bu sebeple kişinin kendisi ile duygularını eğitme, arındırma, kısaca onları müslümanlaştırma için olan mücadelesi büyük cihad, düşmanla olan mücadelesi küçük cihad sayılmıştır. Bu durum İslam’ın toplum dini olması gerçeğine ters değildir. Toplumda İslam’ı temsil edecek olan bireyin hazırlanmasıdır. Ya da sağlam bir binayı oluşturacak her bir tuğlanın iyi pişmiş olması binanın sağlamlığı için ön şarttır.

Burada müslümanca bir toplum oluşturmak için iyi bir birey olmak mı, yoksa iyi bir birey olabilmek için sağlam bir toplumun bulunması mı öncelikli hedeftir, tartışılabilir. Bakara 143 te müminlerin insanlık için şahitler olmasından söz edilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gıybet ve kavimler arası evlilikler sağlıklı toplumun neresinde? 13 Aralık 2019 | 125 Okunma ​ Çok konuştuk, artık bir yerden başlayalım ​ 08 Aralık 2019 | 210 Okunma Kültürünüz ve sembolleriniz varsa toplumdasınızkle/0 06 Aralık 2019 | 88 Okunma Müminlerin insanlar için şahitler olması ne demek? 01 Aralık 2019 | 66 Okunma İslam’ı yeniden öğrenmek 29 Kasım 2019 | 189 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar