Türkiye, Mısır ile yeniden: Gerçekçi ve tutarsız değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dünya Kupası açılışı için gittiği Katar'da Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile sürpriz şekilde görüşmesi ve ortak bir fotoğraf vermesi, medyanın ve ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dünya Kupası açılışı için gittiği Katar'da Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile sürpriz şekilde görüşmesi ve ortak bir fotoğraf vermesi, medyanın ve siyasetin en hararetli gündemi durumunda.

Görüşme lafın gelişi aslında. Çünkü Cumhurbaşkanı açılış için liderlere verilen resepsiyonda selamlaşıp tokalaşıyor Sisi ile. İlişkilerin geliştirilmesi üzerine ayaküstü sözleşiyorlar. Erdoğan'ın amacı Akdeniz'deki menfaatlerimizi korumak için Mısır yönetiminin de desteğini alabilmek. Türkiye ekseni tesis edilirken S. Arabistan ve BAE ile girilen normalleşme sürecinin bir halkası daha. Bu kadar.

Yine de yapılan eleştiriler, değerlendirmeler iki aks üzerine yoğunlaşmış görünüyor.

Birinde yorumcular ''hani Sisi darbeciydi, katildi'' tepkiselliğinden öteye geçemiyor ve lafı Erdoğan'ın siyasetinin tutarsızlığını ispatlamak için yoruyor.

Diğerleri ise ''dış politikada önemli olan ülke menfaatidir, ebedi düşmanlık yoktur'' esası üzerinden görüş

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP'li belediye Eskişehir'de cami yıkıyor! 08 Aralık 2022 | 667 Okunma Muhalefete veyl olsun: Vesayete methiye! 06 Aralık 2022 | 265 Okunma Seçimlere 6 ay kala: Hava, masa, saha… AK Parti yine açık ara… 01 Aralık 2022 | 361 Okunma CHP İstanbul çatlarken AK Parti Üsküdar'ı geçti! 29 Kasım 2022 | 844 Okunma Erdoğan'dan karşı ittifaka bir gol daha 24 Kasım 2022 | 1.125 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar