Trump bir Amerikan rüyası mı?

"Yeterince çalışırsan paraya, şöhrete, geniş bir aileye ve istediğin her şeye sahip olabilirsin” diyen bir tanımlama “Amerikan Rüyası”. Hayalden yapılma bir...

"Yeterince çalışırsan paraya, şöhrete, geniş bir aileye ve istediğin her şeye sahip olabilirsin” diyen bir tanımlama “Amerikan Rüyası”. Hayalden yapılma bir mamül. 

Kızılderililerin yaşadığı uçsuz bucaksız topraklar üzerinde “hile” ve “zorun gücü” ile kurulan bir göçmenler ülkesi için “sonsuz fırsatlar” vaadi. 

İskoç göçmeni anne ile Alman kökenli babanın beş çocuğundan ikincisi olarak dünyaya gelen, lise yıllarında babasının işyerinde ayak işlerine bakan emlak zengini bir Amerikalı Donald Trump.

Lisede başarısız ama askeri akademiden ve üniversitede işletmeden mezun olmayı başarıyor. 

İş hayatında da var iniş çıkışlar. Yine de baba mesleğini devam ettirip otel ve kumarhane işleterek büyük servet kazanıyor. 

Hayatında gösteri dünyasından güzel kadınlar var hep. Üç evlilik yapıyor, beş çocuk, sekiz torun sahibi oluyor. Başkanlık seçimlerine kadar medyayla arası da hiç fena değil

Bu türden bir kariyer öyküsü Amerika’nın göndere çekip tüm dünyaya sattığı hayallerin başında geliyor aslında. Tam bir “Amerikan Rüyası”.

Ama belli ki bu hayal başkanlığı kapsamıyor. 

Statükonun ve yönetici elitin dışındantüccar sınıfından bir ismin Amerika’nın 45. Başkanı seçilmesi şok etkisi yarattı baksanıza. 

Hazım sorunu yaşayanlar “demokrasinin yurdu”, “özgürlükler ülkesi” Amerika’da sokakları ateşe vermiş durumda. 

Bireysel hikayedeki negatif bir figürün, sistemin şekillendirip parlattığı bir adayı elemine etmesi sadece Hollywood filmlerinde olurmuş demek. 

***

ABD seçimlerinde sistem kaybetti, statükoya öfke ve değişim isteği kazandı

Kartel medyası kaybetti, medyanın nefret öznesi kazandı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 328 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 551 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 281 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 258 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 664 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar