Suriyeliler: Ne gidebiliyor, ne yerleşebiliyorlar

Birkaç yıldır büyüyen bir dip dalgaydı Suriyeliler meselesi. Görünmeyen ama hem görmezden gelinmemesi hem köpürtülmemesi gereken.  Lakin öyle olmadı.

CHP’li ve İP’li siyasiler, yalan bilgi ve haberlerle yükselttikleri çiğ ırkçılığın üzerinde epeyce tepindiler. Mesele zorlu hale gelince de geri çekildiler, herhalde basit siyasi hamlelerine fırsat doğsun diye beklemekteler. 

Meseleyi doğru tartışabilmek için Suriyelilerin neden burada olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu ne Türkiye, ne Suriyeliler için bir tercihti

Allah’a şükür Türkiye, devlet olarak güçlü, millet olarak merhametli bir ülke. Suriyelileri kardeş hukukuyla karşıladı, ensar-muhacir ilişkisi yürüttü.

Lakin artık yeni bir safhadayız. İlk Suriyelilerin geldiği tarihin üzerinden 7-8 yıl geçti, rakam 4 milyona yaklaştı. Suriye’de savaş bitmediği, Türkiye’nin önerdiği güvenli bölge Amerika’nın başını çektiği koalisyonca vaktinde oluşturulmadığı için gelenler bir nevi arafta kaldı. Ne gidebiliyor, ne yerleşebiliyorlar. 

Geldiklerinde sınır illerinde “kamplara” kondular. Avrupa’dakilerle kıyaslanmayacak denli düzenli ve imkanlı kamplar kurdu Türkiye AFAD marifetiyle. Önce çadırlar, sonra konteynırlar. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muharrem İnce Truva atı mı? 05 Ağustos 2020 | 504 Okunma İstanbul Sözleşmesi: Ne oluyor, ne olacak? 04 Ağustos 2020 | 477 Okunma CHP'nin dostları ve iktidar planları 29 Temmuz 2020 | 332 Okunma Eziklik, pişmanlık bekleyen çok bekler, Ayasofya Camii için ancak şükrederiz! 28 Temmuz 2020 | 104 Okunma Kadına şiddet haberi nasıl yapılmaz? 22 Temmuz 2020 | 2.517 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar