Özlem Zengin: Yetki devri yok sorumluluk var

ZENGİN: Türkiye özgür demokratik bir ortamda seçmene gidiyor. Aranacak olan ‘anayasal rıza’dır. Anayasa bu konuda bize diyor ki, teklif Meclis’ten 330’la, referandumdan yüzde 51’le geçmişse tamamdır....

ZENGİN: Türkiye özgür demokratik bir ortamda seçmene gidiyor. Aranacak olan ‘anayasal rıza’dır. Anayasa bu konuda bize diyor ki, teklif Meclis’ten 330’la, referandumdan yüzde 51’le geçmişse tamamdır. Ötesi işi sulandırmaktır.

Siyasetin amacı ‘helal oy’a talip olmaktır! 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle ilgili anayasa değişikliği TBMM sürecinin ardından halkın önüne gidecek. Referandum tarihi Nisan başına sabitlenecek gibi. Anayasa değişikliğini konuştuğumuz Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hukukçu Özlem Zengin “Yeni sistemde milletvekilleri partilerinden bağımsız, müstakil bir güç haline gelebilecek. Vekalet vebal gerektirir, vekillerimiz ağır sorumluluk altında” diyor. Erdoğan’ın “Hayatta en büyük güç, hilesiz olmak” sözünden ilhamla hatırlatıyor: “2007’de hukuka uygun muhalefet edilseydi yaşananlar yaşanmazdı. Bugün bu değişikliğin sebebi 367 krizini çıkaranlardır. Siyaset normalleşirse insanlar yaralara oy vermekten kurtulur. İçine sinene verir. Ben buna ‘oyunu helal etmek’ diyorum”. 

Hükümet sistemi değişikliği üzerine on yıllardır konuşuluyor ama sanki hiç bu kadar sıkışmamıştı Türkiye. Bugün darbe tehdidi var, ekonomik kriz var, terör var, bölgede savaş var, seferberlik gerektirecek kadar olağan üstü bir hal var. Dolayısıyla hükümet sistem değişikliğiyle ilgili anayasal sürecin şimdi işlemesi tedirginlik yaratabiliyor. Eleştiriliyor da. Zamanlama doğru mu? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 332 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 559 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 283 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 263 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 669 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar