Kitle iletişimi dijitalleşirken

Konvansiyonel medyada uzun zamandır yaşanan değişim olgunlaşmakta. Artık sadece okuduğumuz/izlediğimiz mecra değil haber ve muhabir de değişti, değişiyor. Belli ki yeni bir çağın içindeyiz, henüz ...

Konvansiyonel medyada uzun zamandır yaşanan değişim olgunlaşmakta. Artık sadece okuduğumuz/izlediğimiz mecra değil haber ve muhabir de değişti, değişiyor. Belli ki yeni bir çağın içindeyiz, henüz adını koyamadığımız.

İzninizle önce biraz geriye gidelim.

Gutenberg’in matbaayı icat etmesiyle başlatılır “modern çağ”.

Bu yeniçağın pek çok yeni özelliği vardır ama en belirleyici olanı kuşkusuz bilgiye ulaşım ve bilginin dolaşımı meselesidir.

El yazmasının zahmetli oluşu ve nadir bulunuşu bilginin dar bir çevrede kalmasına yol açmıştı.

Matbaa marifetiyle çoğaltılan “bilgi” ise en azından bir fikir/idea olarak daha demokratikti, her yere, herkese ulaşabiliyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Erivan savaş suçu işliyor, füzeleri veren Moskova neden izliyor? 23 Ekim 2020 | 66 Okunma HDP iflas etti! Boşluğu kim dolduracak? 22 Ekim 2020 | 704 Okunma Seni başkan yaptırmayacağız koalisyonu alarm veriyor! 20 Ekim 2020 | 1.701 Okunma İmamoğlu İstanbul'u mahvediyor! 15 Ekim 2020 | 2.570 Okunma 3-5 ağaç için Taksim'i işgal edenler nerede? 13 Ekim 2020 | 935 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar