Kadın vekillerin rızası olmadan asla!

Bir haftadır büyük bir karmaşayı aşmaya çalışıyoruz. Rızaya dayalı erken evliliklerle, tecavüz sonrasında zoraki yapılmış evliliklerin birbirine karıştığı bir...

Bir haftadır büyük bir karmaşayı aşmaya çalışıyoruz. Rızaya dayalı erken evliliklerle, tecavüz sonrasında zoraki yapılmış evliliklerin birbirine karıştığı bir düzlemde olduğumuz için de cinsel istismar suçlarını ele alan önergenin sakıncalı ve gerekli yanlarını ayrıştırmakta zorlanıyoruz.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağısrarla “Tecavüzcüye asla af getirmiyoruz. Küçük yaşta evlilikleri de teşvik etmiyoruz. Bunu söyleyen yalan söylüyor. Bu düzenleme cinsel istismar fiiline muhatap olmayan ailelerin yaşadığı mağduriyetleri gidermeye yönelik ve bir defaya mahsus” diyor.

Ancak endişeler dinmedi. Kız çocuklarını her türlü su-i istimalden korumak için titizlenenlerden tutun da her vesileyle bağcıyı öldüresiye dövmek isteyen muhaliflere kadar genel bir itiraz sesi var yükselen.

Hükümet önergenin niyet ve hedefinden emin.Lakin yükselen itirazları dinliyor ve müzakereye açık bir tutum sergiliyor.

Başbakan Yıldırımpartisine muhalefetle görüşme talimatı verdi, AK Partili kadın vekillerle buluştu. Kadın milletvekilleri bu konulardaki hassasiyeti iyi bilinen Emine Erdoğan ile sürekli irtibat halinde. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya sürekli takipte. Bakan Bozdağ hafta sonunda KADEM, HAZAR, KAGİDER, KA-DER, TİKAD ve Hukukçular Derneğinden oluşan kadın STK’ları dinledi ve rapor sunmalarını istedi. Dün de Ankara’da toplantılar, istişareler, müzakereler gün boyu sürdü.

Açık söylemek gerekirse önergeye yaklaşımın değişmesindeki temel etmen kadınlardı. Özellikle KADEM’in endişe ve önerilerini sarih bir dille ifade ettiği açıklaması çok iyiydi.

Bakanlar Kurulu’nunardından Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da "Düzenleme tecavüz suçlularını kapsamıyor. Ama bu konuda CHP ve MHP'nin teklifleri varsa açığız. Öneri getirsinler görüşelim" dedi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 332 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 559 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 283 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 263 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 668 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar