Gassal aşağılaması işe yaramadı: Gençlerin hedefinde hafız olmak da var!

Hepsinin hayalinde İslami ilimlerde ilerlemek, imam-hatip olmak, selatin camilerin birinde, Sultan Ahmet Camiine, Süleymaniye'ye, Ayasofya Camii'nde görev almak var

Biz çocukken televizyonda ''vur patlasın, çal oynasın'' bir cümbüş olurdu Ramazan ayında. Televizyon demek TRT demekti. Başka kanal yoktu. Şarkılar, türküler, kantolar, mini minnacık skeçler alır başını giderdi. Tam bir ''direkler arası eğlencesi'' yani.

Üzerine bir ölçü Karagöz-Hacivat, bir kare ibrik fotoğrafı, bir fiske şadırvan şıpırtısı, bir nefes de ''sordum sarıçiçeğe'' ilahisi eklenince içeriğin dini muhtevaya dönüştüğünü düşünüyor olmalıydı TRT yöneticileri.

Muhtemelen bundan, yıllar yılı Ramazan yayınları hiç değişmedi. Her yıl aynı sohbeti dinleyip aynı duaya ''amin'' dedik. Hepsini ezberledik.

Ramazan dini-İslami olmaktan çok, kültürel bir etkinlik demekti dönem TRT'sine göre.

O yayınlar içinde de en uzun ömürlüsü ''İnanç Dünyası'' adındaki programdır muhtemelen. Tam 25 yıl ekranda kalmayı başarmış çünkü.

Hükümetler, genel müdürler değişmiş ama İnanç Dünyası kıpırdamamış yerinden. TRT'nin....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK Parti sahada değil diyenler fena yanılıyor! 21 Ekim 2021 | 1.333 Okunma Diyarbakır'da halay, mutfakta kalay! Peki ya tezkereye ne diyorsun? 19 Ekim 2021 | 887 Okunma HDP "burjuva muhalefeti" neden kolluyor? 16 Ekim 2021 | 345 Okunma Cinayet arıyorsan dön arkana bak! 14 Ekim 2021 | 511 Okunma “İnsan her yaşta yeniden başlayabilir” 30 Eylül 2021 | 211 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar