Fosil çağı siyaseti ve CHP

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin anayasal metni oluşturulurken müzakerelere katılmadı CHP. İktidar partisiyle Meclis'teki en küçük grubu oluşturan muhalefet partisinin birlikte...

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin anayasal metni oluşturulurken müzakerelere katılmadı CHP.

İktidar partisiyle Meclis'teki en küçük grubu oluşturan muhalefet partisinin birlikte hazırladığı tarihi metne katkı sunma fırsatını kaçırdı ana muhalefet partisi.

Anayasa Komisyonu ve Meclis Genel Kurul aşamalarında da enerjisini, kurumsal varlığını ve sayısal çokluğunu eleştirel de olsa yapıcı ve sonuç alıcı bir tutuma dönüştürmedi. Onun yerine burun kırmayı, bacak ısırmayı, kürsü işgal etmeyi, oy kabinine girip çıkmayarak TBMM'deki  çalışmayı yavaşlatmayı tercih etti.

Bunun başarılı bir siyaset olmadığı ortada.

Hatta adını koyalım. Bu son derece başarısız ve gülünç bir siyaset.

Siyaseti sonuç almak, bir durumu, olayı, algıyı, olguyu kendi görüşleri yönünde değiştirmek olarak görenler için siyaset bile değil. Çünkü sonuç almıyor.

Nitekim, "Biz bu değişikliği Komisyon'dan geçirtmeyeceğiz" dediler. Geçti.

"Ne yapar eder, Meclis'ten zinhar geçirtmeyiz"dediler. Yine geçti.

Şimdi de "Biz bu öneriyi sandıktan çıkartmayız" diyorlar...

***

CHP lideri ve parti yetkilileri Ekim başından beri "hükümet sistemi değişirse, paketi Anayasa Mahkemesine götürüp iptal ettiririz" diyordu, malum. 

Meclisi ve Türkiye'yi aylarca böyle tehdit ettikten sonra dün partisinin grup toplantısında "Anayasa Mahkemesi'ne gitmeyeceğiz" deyiverdi Kılıçdaroğlu!

Her anayasa değişikliğini dakika sektirmeden AYM'ye götürmekle nam salmış bir partinin tarihinde ilk olmak üzere mahkemeye iş gördürmektense halkla yüzleşmeyi tercih etmesi insanın geleceğe inancını tazeliyor.

Demek CHP, halk iradesine itimat etmeyi öğreniyor. Ne mutluluk...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
TOGG'a ve TURKOVAC'a övgü, burun kıvıranlara nanik! 08 Ocak 2022 | 328 Okunma “Sizin ekonominizi mahvedeceğim!” 06 Ocak 2022 | 551 Okunma Muhalefet 2023 için toplansak mı derken AK Parti 2053'e hazır! 04 Ocak 2022 | 281 Okunma CHP'nin bitmeyen Ortaçağı 01 Ocak 2022 | 258 Okunma Kılıçdaroğlu MİT'in kapısına dayanır mı? 30 Aralık 2021 | 664 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar