Dijitale çekidüzen: ‘Sosyal medya yasası' ne getiriyor ne götürüyor?

Bir kere, yasa tasarısının adı bu değil. Bu, medyanın koyduğu ad. Dezenformasyon yasası da deniyor. Tam adı ''Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''. AK Parti ve MHP ...

Bir kere, yasa tasarısının adı bu değil. Bu, medyanın koyduğu ad. Dezenformasyon yasası da deniyor.

Tam adı ''Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''.

AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan tasarı sosyal medya ve internet haberciliği alanlarını kapsıyor ve herkesin şikayetçi olduğu, tahrip gücü yüksek bu kaotik alana çekidüzen vermeyi amaçlıyor.

Yasa tasarısı önce başkanlığını Hatay milletvekili Hüseyin Yayman'ın yaptığı TBMM Dijital Yayınlar Komisyonunda görüşüldü. Geçen hafta ise İstanbul Milletvekili Abdullah Güler'in başkanlığındaki Adalet Komisyonu tasarıyı çalışmaya başladı.

Komisyon çalışmasını tamamlayınca Genel Kurul'a sevk edilerek yasalaşacak.

Şu an meseleyi yakın takip edenlerin ilgilendiği bir kanun çalışması bu. Genel Kurul'a geldiğinde gündemde haliyle daha fazla yer tutacak. Muhtemelen biraz gürültü çıkacak.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
NATO üyelerine izletilen video MASA üyelerine de gösterilsin! 05 Temmuz 2022 | 390 Okunma Otoriter dedikleri Erdoğan 2 saatte 37 soru cevapladı! 02 Temmuz 2022 | 436 Okunma Türkiye başardı: YPG ve FETÖ artık NATO belgesinde 29 Haziran 2022 | 140 Okunma CHP, HDP yanında; İP, CHP'nin boşalttığı alanda 23 Haziran 2022 | 302 Okunma Caniye indirim sırt sıvazlamaktır! Vicdanlar kabul etmez! 21 Haziran 2022 | 362 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar