Cumhurbaşkanı 28 Şubatçıları affeder mi?

Türk siyasi tarihine post-modern darbe olarak geçse de sonuçları itibariyle bildiğimiz kaba saba darbelerden farkı olmayan 28 Şubat'ı yargılamak Türk demokrasisi ve yargısı için tarihi değerde bir...

Türk siyasi tarihine post-modern darbe olarak geçse de sonuçları itibariyle bildiğimiz kaba saba darbelerden farkı olmayan 28 Şubat'ı yargılamak Türk demokrasisi ve yargısı için tarihi değerde bir başarıdır.

Hükümeti düşüren, iktidar partisini kapatan, siyasi yasaklar getiren darbeciler sadece siyaseti değil sosyolojiyi ve ekonomiyi de derinden yaralamıştı çünkü.

28 Şubat'ı diğer darbelerden ayıran özellik askerin kışladan çıkıp çıkmaması ya da sivil darbecilere fazlaca iş düşmesi değil darbenin ilk kez toplumsal bir kesimi hedef alarak yapılmış olmasıdır.

28 Şubat darbesinin hedefi açık şekilde ülkenin dindar muhafazakar kesimidir.

Dindar muhafazakar Anadolu insanının çevreden merkeze yürüyüşü, ülkenin kaderini elinde tutmak isteyen ve halkı gerektiğinde darbelerle durduran jakobenler için fazlasıyla rahatsız edici olmuştu.

CHP'nin ve laikçi, Kemalist, ulu-solcuların o günlerde tek gündemi

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
El-Bab'dan izlenimler: Geri göç mümkün mü? 29 Eylül 2022 | 423 Okunma AK Parti'nin kadın meselesinde aldığı mesafe 28 Eylül 2022 | 157 Okunma Majestelerinin tebaası bir yana; Türkiye'nin lideri bir yana! 22 Eylül 2022 | 975 Okunma İktidarın sosyal konut projesi muhalefetin dünyasını başına yıktı 20 Eylül 2022 | 295 Okunma “Evimiz kira ama vatan bizim” diyenler de ev sahibi oluyor! 15 Eylül 2022 | 274 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar