Vallahi Billahi Günaydın...

Çocukluğumda Erenköy’de oturduğumuz konakta; annem, teyzelerim, dayılarım dedeme “Sabah-ı şerifleriniz hayırlı olsun beybaba” derlerdi. İyi hatırlıyorum. Dedem öldü, ben büyüdüm ve...

Çocukluğumda Erenköy’de oturduğumuz konakta; annem, teyzelerim, dayılarım dedeme “Sabah-ı şerifleriniz hayırlı olsun beybaba” derlerdi. İyi hatırlıyorum. Dedem öldü, ben büyüdüm ve yukarıdaki cümle tek kelimeye düştü: “Günaydın.” 70 senedir hiç değişmedi. Öğleden sonra da “Tünaydın” denirdi ama pek tutmadı. 

*

Gelelim günümüze. Diyanet Başkanı Ali Erbaş, aklına estiği zaman ya da bir rüzgar alınca ki, bu da çok sık olmaya başladı, gündem belirleme amacıyla olsa gerek açıklamalar yapıyor. Belirliyor da. Nedense hiç alkış almadan. Aksine… Erbaş, ‘Ramazan Günlükleri’ adlı kitabında, ‘günaydın’ tabirini, Cahiliye Dönemi’nde kullanılanlara benzetmiş. Hani kadınların diri diri toprağa gömülüp taşlandığı Orta Doğulular dönemine. Alın size, bir ‘Made in Erbaş’ gündemi daha. Biliyordur ama ben yine de, “Size bir selam verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selamla karşılık verin” ayetini hatırlatmak istedim.. Sonuç: Günaydının daha güzeli yine günaydın. Bence.

*

“Salgının, 3’üncü dalgasının, 5’inci pikinin, 14’üncü tikinin, 8’inci periyodundayız. Kısaca dönülmez akşamın ufkundayız.”

Prof. Dr. Canan Karatay

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Putin gördüğü rüyayı yaşatıyor 27 Şubat 2022 | 66 Okunma Rakamlarla dans 20 Şubat 2022 | 41 Okunma Bu gurur hepimizin 13 Şubat 2022 | 65 Okunma Bu ülkede yaşanmaz mı? 06 Şubat 2022 | 62 Okunma Nezarete düşüren menekşe gözlü kız 30 Ocak 2022 | 118 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar