Putin gördüğü rüyayı yaşatıyor

Rusya, 2008’de Gürcistan’da iki ayrılıkçı bölgeye girip bir daha çıkmamış, 2014’de ise Kırım’ı ilhak etmişti. Bunlar, Vladimir Putin’in dağılmadan sonra yeniden hayalini kurduğu...

Rusya, 2008’de Gürcistan’da iki ayrılıkçı bölgeye girip bir daha çıkmamış, 2014’de ise Kırım’ı ilhak etmişti. Bunlar, Vladimir Putin’in dağılmadan sonra yeniden hayalini kurduğu ‘Büyük Rusya’ rüyasının başlangıcıydı. Ukrayna’nın doğusundaki Rusya yanlısı ayrılıkçı Luhansk ve Donetsk’teki bağımsızlık ilanını tanıması ise 14 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesinin üçüncü adımıydı. Yani Putin, rüyasını yaşamaya ve dünyaya yaşatmaya başlamıştı.

Putin, perşembe sabahı Batı’ya da seslenerek, “Kim Rusya’ya tehdit oluşturmaya çalışırsa, derhal karşılık verilecektir” diyerek ‘Dünya Savaşı’ tehdidinde de bulundu. Bu yazıyı yazdığım perşembe akşamı, Başkent Kiev dahil Ukrayna şehirleri ve savunma gücünü yok etmek için topraklarındaki tüm askeri tesisler füzelerle vuruluyor ve büyük patlamalar duyuluyordu. Havanın kararmasıyla da halk, evlerine ve sığınaklara kapanırken, Rus askerlerinin ilerlemesi de devam ediyordu.

*

Peki, ABD ve NATO, teşkilatın içine almak istedikleri Ukrayna için ne yapıyor? Hiç! Amerika’nın öncülüğünde ağır ve sert yaptırımlar uygulayacaklarını açıkladılar sadece. Putin de bu yaptırımları muhakkak öngörmüş ki, “Dünya ekonomisine zarar vermeyeceğiz. Biz de o ekonominin bir parçasıyız” dedi. Bana göre ABD, AB ve NATO, tarihinde ilk kez Rusya karşısında bu kadar çaresiz kaldı.

Putin de tek dostu Çin’i de yanına alarak bunu kullandı. Bu arada Joe Biden da, dünya kamuoyunu şaşırttı. Putin’le asla görüşmeyeceğini ve Ukrayna’ya Rusya ile savaşmak için asker göndermeyeceğini açıklayıverdi. Yani yazık oldu Ukrayna halkına. İnşallah daha fazla korku ve acı yaşanmadan, tahrip olmadan bu adı konmayan savaş, diplomasi yoluyla hallolur. Bu arada Ukrayna’daki Türk öğrencilere de bravo; büyük gazetecilik yaptılar.

*

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Putin gördüğü rüyayı yaşatıyor 27 Şubat 2022 | 68 Okunma Rakamlarla dans 20 Şubat 2022 | 41 Okunma Bu gurur hepimizin 13 Şubat 2022 | 69 Okunma Bu ülkede yaşanmaz mı? 06 Şubat 2022 | 63 Okunma Nezarete düşüren menekşe gözlü kız 30 Ocak 2022 | 136 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar