Ey sorumsuzlar, bravo başardınız...

Bu hafta yazıya Sağlık Bakanı başlasın ben devam ederim: Salgına karşı zorunlu tedbirler tekrar hayatımızda. Bu tedbirlerin amacı; hareketliliği, dolayısıyla hastalığın yayılmasını ve...

Bu hafta yazıya Sağlık Bakanı başlasın ben devam ederim: Salgına karşı zorunlu tedbirler tekrar hayatımızda. Bu tedbirlerin amacı; hareketliliği, dolayısıyla hastalığın yayılmasını ve hastanelerin yükünü azaltmaktır. Vefat ve hasta sayımız çok yükseldi. Tedbirlere birlikte uyarak güç verin.

Bilim Kurulu’nda olan ya da olmayan hocalar da önümüzdeki 15-20 günün çok önemli olduğunu, bulaşma hızı kırılamazsa, daha sıkı tedbirlerin alınabileceğini söylüyor. Ne bu? Türkiye’yi iki hafta kapatmak mı? “Bu önlemlerin alınmasında geç kalınmasaydı, kitlesel bulaşma dönemine girmezdik” diyorlar. Yine hocalara göre, gençlerdeki “Ben ayakta atlatırım” algısı ile “Ben virüsü geçirdim” diye maske ve mesafe kuralını hiçe sayan sorumsuzlar bu bulaşma hızına neden oldu.

Bana sorarsanız, bu önlemler yeterli değil. Yasak görünümlü serbestlik gibi. 20-65 yaş arası hafta içi ve hafta sonu hep sokakta. Neden? Tamam, gençler sorumsuz dedik ama bunlar hep 20 yaş altı mı? 21-30 yaş arası evrim geçirdikleri için bulaştırmazlar mı? Hele 65 üstü ‘kıymetliler’ yok mu, işte onlar yandı! Bir haftada iki kez sadece üç saatleri var. Olacak şey değil ama ‘büyüklerimiz’ bizi korumak için öyle uygun görmüşler. Son söz: Ey sorumsuzlar, bravo başardınız.

*

Pratik matematiğim kuvvetlidir ama, çözemediğim bir problem var. Perşembe akşamı yazımı yazarken COVID-19 tablosuna baktım yine. Toplam hasta sayısı: 430.170, vefat sayısı: 442.113, iyileşen hasta sayısı: 364.573. Peki, tamam da aradaki 77.540 kişilik fark nerede? Yoksa bunlar mı, semptom göstermeyip de ortalıkta dolaşıp virüsü bulaştıranlar? En basit hesapla her biri 10 kişiye bulaştırsa, 775.000 kişi eder. Aman Allah’ım sen koru.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Artık vites yükseltmenin bile yeterli olmadığı, araç değiştirmenin gerektiği bir dönemdeyiz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kısıtlama diyorlar adına 29 Kasım 2020 | 36 Okunma Ey sorumsuzlar, bravo başardınız... 22 Kasım 2020 | 55 Okunma İzmir depreminin anatomisi 08 Kasım 2020 | 49 Okunma Seni çok özleyeceğiz 25 Ekim 2020 | 74 Okunma Işıklar o gün de yanıyordu 18 Ekim 2020 | 64 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar