Ülkelerin kredi notu

Ülkelerin kredi notu birçok gösterge tarafından belirlenmektedir. Makroekonomik, sosyal, siyasal ve buna benzer birçok gösterge hem kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notlarda hem de piyasada oluşan risk priminin belirlenmesinde...

Ülkelerin kredi notu birçok gösterge tarafından belirlenmektedir. Makroekonomik, sosyal, siyasal ve buna benzer birçok gösterge hem kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notlarda hem de piyasada oluşan risk priminin belirlenmesinde etkili oluyorlar.

Özellikle kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notlarda yalnız makroekonomik, sosyal ve siyasal göstergeler değil açık ve net olmayan farklı göstergelerin de etkili oldukları görülüyor.

En önemlisi de kullanılan göstergeler, bu göstergelerin hangi oranlarda etkili olduğu konusundaki belirsizlikler ve kullanılan yöntemlerde şeffaflığın olmaması verilen kredi notları hakkında birçok soru işaretinin oluşmasına yol açıyor.

Bununla beraber, ülkelerin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ülkelerin kredi notu 15 Temmuz 2021 | 19 Okunma Türkiye’nin nüfus haritası 12 Temmuz 2021 | 112 Okunma Petrol fiyatları neden yükseliyor? 08 Temmuz 2021 | 132 Okunma Kovid-19 ülkelerin gelir grubunu değiştirdi mi? 05 Temmuz 2021 | 38 Okunma İhracatın niteliği neden önemli? 01 Temmuz 2021 | 92 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar