Rusya’ya enerjide bağımlılık

Türkiye’nin enerjide Rusya’ya yüksek oranda bağımlı olması, Rusya ile savunma alanında imzalanan yeni anlaşmalar ve Rusya’nın bir denge unsuru olmasından ziyade artık yeni bir blok haline gelmesi hem Türkiye hem de bölge açısından farklı senaryoların işareti olarak okunuyordu.

Bu hafta İdlib’de Suriye rejimi tarafından askerlerimizin şehitedilmesi, Türkiye-Rusya ilişkilerini derinden etkilediği gibi olası gerginliklerin yaşanması halinde bölgede yeni gelişmeleri de beraberinde getirecektir.

Şu bir gerçek ki, Türkiye bir taraftan Rusya’ya enerjide yüksek oranda bağımlı iken diğer taraftan da enerji kaynaklarına sahip olan ülkeler ile enerji tüketen ülkeler arasında stratejik bir konuma sahip. Dolayısıyla Türkiye’nin bölgedeki rolünün giderek artan önemi, iki ülke ilişkilerinin geleceği açısındankritik bir durum ortaya koyuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ülkelerin kişi başı geliri 02 Temmuz 2020 | 532 Okunma Sosyal politikalar neden çok önemli hale geldi? 29 Haziran 2020 | 57 Okunma Faizler nereye? 25 Haziran 2020 | 124 Okunma Libya, Türkiye için neden önemli? 22 Haziran 2020 | 347 Okunma Olası ikinci dalga ve ekonomiler 18 Haziran 2020 | 166 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar