Rusya’ya enerjide bağımlılık

Türkiye’nin enerjide Rusya’ya yüksek oranda bağımlı olması, Rusya ile savunma alanında imzalanan yeni anlaşmalar ve Rusya’nın bir denge unsuru olmasından ziyade artık yeni bir blok haline gelmesi hem Türkiye hem de bölge açısından farklı senaryoların işareti olarak okunuyordu.

Bu hafta İdlib’de Suriye rejimi tarafından askerlerimizin şehitedilmesi, Türkiye-Rusya ilişkilerini derinden etkilediği gibi olası gerginliklerin yaşanması halinde bölgede yeni gelişmeleri de beraberinde getirecektir.

Şu bir gerçek ki, Türkiye bir taraftan Rusya’ya enerjide yüksek oranda bağımlı iken diğer taraftan da enerji kaynaklarına sahip olan ülkeler ile enerji tüketen ülkeler arasında stratejik bir konuma sahip. Dolayısıyla Türkiye’nin bölgedeki rolünün giderek artan önemi, iki ülke ilişkilerinin geleceği açısındankritik bir durum ortaya koyuyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Nitelikli işgücüne ihtiyaç var 24 Şubat 2020 | 64 Okunma Altın güvenli liman olmaya devam ediyor 20 Şubat 2020 | 515 Okunma Ülkelerin kredi notunu ne belirler? 17 Şubat 2020 | 138 Okunma Sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve Türkiye 13 Şubat 2020 | 87 Okunma Türkiye’nin nüfusu ve beklenen değişimler 10 Şubat 2020 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar