Kovit-19’un globalleşmeye etkisi nasıl olacak?

Kovit-19’un etkisiyle daralan ekonomilerin büyüyememe sıkıntısı en fazla uluslararası ticareti etkiledi. Son yüzyılda en fazla konuşulan konuların başında globalleşme başka bir ifadeyle globalizasyon geliyordu.

Kovit-19’un etkisiyle daralan ekonomilerin büyüyememe sıkıntısı en fazla uluslararası ticareti etkiledi. Son yüzyılda en fazla konuşulan konuların başında globalleşme başka bir ifadeyle globalizasyon geliyordu. Ülkeler gelişebilmek için ekonomilerini globalleşme sürecine nasıl entegre edebilecekleri üzerinde çalışırken, kovit-19 salgını sonrasında tamamen aksi yönde hareket etmek zorunda kaldılar. Önemli yatırımlar yapan uluslararası firmaların tekrar daralmasına neden olan bu gelişme, daha da öte firmaların kendi üslerine çekilmesi gibi bir durum yarattı.

Yaklaşık bir milyon kişinin hayatını kaybettiği yeni tip koronavirüs salgınının hem Türkiye hem de dünyada çok pahalıya mal olduğunu ve korkunç bir dönüm noktasına ulaştığını görüyoruz. Dünyanın pek çok ülkesinde sağlık sistemlerini, ekonomileri ve toplumları altüst ederek, pek çok kişinin yaşamına ve geçim kaynaklarına olumsuz etki yaptı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Geleceğin Türkiye’sinde sosyal politikalar 29 Ekim 2020 | 239 Okunma Merkez Bankası’nın faiz kararı 26 Ekim 2020 | 166 Okunma Sosyal yardımlar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 22 Ekim 2020 | 76 Okunma Türkiye’nin sosyal yardım sistemi 19 Ekim 2020 | 93 Okunma Covid -19, enerjinin geleceğini yeniden nasıl şekillendirecek 15 Ekim 2020 | 105 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar