Dünyada altın rezervleri

Altın, yüzyıllardır ülkelerin uluslararası rezervlerinde önemli bir kalemi oluştururken çekiciliğinden de hiçbir azalma belirtisi göstermemiştir. Bu nedenle altın, tasarruf sahiplerinin yatırım aracı...

Altın, yüzyıllardır ülkelerin uluslararası rezervlerinde önemli bir kalemi oluştururken çekiciliğinden de hiçbir azalma belirtisi göstermemiştir. Bu nedenle altın, tasarruf sahiplerinin yatırım aracı olduğu gibi merkez bankalarının rezerv yönetiminde de önemli bir rol oynamaktadır.

Dolayısıyla, merkez bankaları da farklı nedenlerle altın rezervlerini artırarak uluslararası rezervlerinin miktarını yükseltirler.

ULUSLARARASI REZERV OLARAK ALTIN

Altın rezervleri, uluslararası rezervler olarak kabul edilen döviz varlıkları yani Euro, ABD doları, İngiliz sterlini ve Özel Çekme Hakları gibi uluslararası rezervler içinde yer alan önemli kalemlerden birisi.

Uluslararası rezervler, başta da altın...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Enerji arz güvenliğinin önemi 27 Eylül 2021 | 65 Okunma Türkiye Paris anlaşmasını imzalıyor 23 Eylül 2021 | 163 Okunma AB ülkelerinde artan doğal gaz fiyatları ve etkileri 20 Eylül 2021 | 115 Okunma Fiyat artışlarının nedenleri 16 Eylül 2021 | 305 Okunma Küresel ekonomide toparlanma ve ticaret 13 Eylül 2021 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar