Doğu Akdeniz’ de diyalog arayışı

Doğu Akdeniz meselesinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Doğu Akdeniz’in artan önemi, bu bölgedeki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve çıkarılması konusundaki anlaşmazlıklar Doğu Akdeniz'i bölgenin en önemli gündemi haline getirdi.

Doğu Akdeniz meselesinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Doğu Akdeniz’in artan önemi, bu bölgedeki hidrokarbon kaynaklarının araştırılması ve çıkarılması konusundaki anlaşmazlıklar Doğu Akdeniz’i bölgenin en önemli gündemi haline getirdi. Diğer yandan bölge ülkelerinin deniz sınırları üzerinden yaşadığı gerginliğe Doğu Akdeniz’e sınırı olmayan ülkeler de katılınca bölgede olaylar daha da karmaşık hale geldi.

Özellikle Fransa’nın Yunanistan’ı kışkırtması ile gerginleşen Türkiye- Yunanistan ilişkileri ve Fransa’nın 24-25 Eylül’de AB zirvesinin Doğu Akdeniz gündemiyle toplanması konusundaki çabasıyla sorun, AB- Türkiye meselesi haline getirilmeye çalışıldı.

24-25 Eylül’de yapılması planlanan AB zirvesi öncesi liderler arasında gerçekleşen görüşmeler gerginliğin biraz da olsa azalmasına sebep olurken zirvenin ertelenmesi de meselenin Türkiye ve Yunanistan arasında diyalogla çözülmesine katkıda bulundu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Geleceğin Türkiye’sinde sosyal politikalar 29 Ekim 2020 | 248 Okunma Merkez Bankası’nın faiz kararı 26 Ekim 2020 | 167 Okunma Sosyal yardımlar ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları 22 Ekim 2020 | 76 Okunma Türkiye’nin sosyal yardım sistemi 19 Ekim 2020 | 93 Okunma Covid -19, enerjinin geleceğini yeniden nasıl şekillendirecek 15 Ekim 2020 | 105 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar