ABD-Çin Ticaret Savaşı

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında tansiyon yükseliyor. Çin’in ABD ile müzakere edip karara vardığı konulara bağlı kalmaması sebebiyle ABD yeni bir vergi yaptırımı uygulamayı...

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında tansiyon yükseliyor. Çin’in ABD ile müzakere edip karara vardığı konulara bağlı kalmaması sebebiyle ABD yeni bir vergi yaptırımı uygulamayı planlıyor.

ABD’nin vergilere devam etmesi, küresel ticaret ve küresel büyüme beklentilerindeki aşağı yönlü trendin bir süre daha devam edeceğine işaret ediyor.

TİCARET SAVAŞINA KUR SAVAŞI DA EKLENİYOR

Bilindiği üzere Çin’in para birimi olan Yuan’ın değeri serbest piyasada belirlenmiyor. Çin Merkez Bankası’nın ortak belirlediği bir referans kur açıklanıyor ve Merkez Bankası bu değerin %2 aşağı ve yukarı dalgalanmasına izin veriyor. Yani Çin, kur değerini istediği seviyelerde tutmasına imkan veren bir yapıya sahip.

Geçtiğimiz hafta ABD Doları’nın Çin Yuanı karşısında 2008’den beri ilk defa 7 seviyesini aştığına şahit olduk. Bu piyasalar için önemli bir psikolojik seviyeydi. Yuan‘daki bu oynaklık aynı zamanda yatırımcılar için de önem arz ediyor. Çünkü bu durum dünyanın en büyük 2. ekonomisi olan Çin borsalarının yanında aynı zamanda diğer Asya ülkelerinin para birimlerini de etkilemekte.

Diğer yandan Çin’in ihraç ettiği ve ithal ettiği mallar incelenirse, ihraç mallarının talep esnekliğinin yüksek olduğu göze çarpıyor. Yani bir devalüasyon durumunda Çin’de üretilen mallar görece ucuzlayacak ve Çin ihracatını arttırabilecek. Aynı zamanda ithal mallar daha pahalı hale geleceği için ithalat azalacak. Bu durumda Çin’in dış ticarette güçlü konumunu koruması ve hatta arttırabilmesi söz konusu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonomi, siyaset ve güvenlik üçgeninde Doğu Akdeniz 11 Kasım 2019 | 100 Okunma Enerjide dışa bağımlılığı azaltmanın yolları: verimlilik ve tasarruf 07 Kasım 2019 | 61 Okunma ASBÜ Sosyokent Modeli 04 Kasım 2019 | 74 Okunma Politika faizi ve kredi faizi tartışmaları 31 Ekim 2019 | 165 Okunma İş yapma kolaylığı endeksi nedir? 28 Ekim 2019 | 66 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar