Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Yeni Şafak

Türkiye ekonomisi, en zor sınavını 15 Temmuz’da verdi

17 Temmuz 2017 | 68

15 Temmuz hain FETÖ darbe girişiminin üzerinden tam 1 yıl geçti.  Tüm alanlarda olduğu gibi ekonomide de darbe girişiminin oluşturduğu etkinin muhasebesini yapmak gerekiyor.

Geçen 1 yıllık sürede darbe girişimi ile oluşan negatif havaya, kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimi ile oluşturdukları olumsuz algı operasyonlarına ve 2016 yılı sonlarında başlatılan kur operasyonuna rağmen, ekonomi son yıllarda yaşadığı şoklarda olduğu gibi, 15 Temmuz sonrasında da, dayanıklılığını sürdürdü.

Türkiye ekonomisi, ekonomiler için en büyük kırılganlık testini, ardı arkası gelmeyen spekülatif olaylar, müdahaleler ve maruz kaldığı darbe girişimiyle başarıyla geçti.  Açıkça ifade etmek gerekirse, bu denli zor testten bugün birçok ülke ekonomisi geçemezdi.  

2017 yılı ilk çeyreğinde ekonomik büyümede gerçekleşen yüzde 5’lik büyüme oranı, oldukça zor bir sınavın başarıyla geçildiğinin en somut delili değil mi?

15 TEMMUZ’DA MİLLET EKONOMİSİNE SAHİP ÇIKTI

Türkiye ekonomisi, 2008 küresel ekonomik kriz olmak üzere, 2013 yılındaki Gezi olaylarının, 17/25 Aralık darbe girişiminin ve yaşadığımız 15 Temmuz hain darbe girişiminin tüm olumsuzluklarını bertaraf etti.

Devamını Oku