2020 yılında ekonomiler için jeopolitik riskler

Ekonomi iç faktörlerden etkilendiği gibi jeopolitik faktörler nedeniyle oluşan risklerden de olumsuz şekilde etkilenmektedir. Bu nedenle artan jeopolitik riskler bazen iç faktörlerden daha fazla ekonomiyi etkilemektedir.

Bu nedenle artan jeopolitik riskler bazen iç faktörlerden daha fazla ekonomiyi etkilemektedir.

2020 YILINDA ÖNE ÇIKACAK JEOPOLİTİK RİSKLER NELER OLABİLİR?

Jeopolitik riskler bazen ticaret savaşları bazen ülkeler arasındaki savaşlarla kendini gösterirken bazen de farklı anlaşmazlıklar nedeniyle ekonomileri olumsuz etkilemektedir.

Bu yılın ilk günlerinde Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesi ile tansiyonun yükselmesi, bölge için önemli risklerden biri haline geldi. Çünkü en büyük petrol üreticileri olan Suudi Arabistan, İran, BAE ve Kuveyt’in bu bölgede yer alması ve petrol transferini Hürmüz Boğazı üzerinden sağlamaları nedeniyle tansiyonun ilk etkisi petrol fiyatları üzerinde kendini gösterdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüs ve küresel ekonomi 27 Şubat 2020 | 2.195 Okunma Nitelikli işgücüne ihtiyaç var 24 Şubat 2020 | 64 Okunma Altın güvenli liman olmaya devam ediyor 20 Şubat 2020 | 528 Okunma Ülkelerin kredi notunu ne belirler? 17 Şubat 2020 | 139 Okunma Sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve Türkiye 13 Şubat 2020 | 87 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar