Sayın Erdoğan soruyor: Evine ekmek götüremeyen var mı?

Bugün Türkiye’de çok ciddi bir yoksulluk var. İnsanlar işsiz. Gençler ülkelerinde kendilerine bir gelecek göremiyor. Türkiye genç işsizlikte dünyada beşinci sırada. Türk lirası hızla değer kaybediyor.

Bir yıl önce Beştepe’de düzenlenen 11. Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan şöyle demişti: 

“Bir tarafta açlık ve yoksulluk varken, diğer tarafta lüks ve şatafat varsa burada bir sorun var demektir.” (7 Ağustos 2019) 

1478-1535 yılları arasında yaşamış olan devlet adamı, hukukçu, filozof Thomas More da  muhteşem eseri Ütopya da şöyle diyordu: 

“Büyük çoğunluk yoksulluk içinde kıvranırken, doymak bilmez bir avuç insana memleketin bütün zenginliklerini sömürten bir devlette asla mutluluk olamaz. Ama siz, büyük çoğunluk yoksulluk içinde kıvranırken doymak bilmek bir avuç insana memleketin bütün zenginliklerini sömürten bir devlet mutlu olabilir derseniz o başka.”  


More, “Ütopya” da krallar halkın yoksulluğunu istediği tespitinde bulunarak şöyle diyordu:  

“Halkın yoksulluğu kralın varlığını korur. Çünkü zenginlik ve özgürlük devlete başkaldırmaya, hor bakmaya götürür. Özgür ve zengin adam haksızlığa, zorbalığa kolay katlanamaz. İnsanlar kralları insanların yararı için başa getirdiler, kralların yararı için değil. Kendilerini rahat yaşatacak, saldırıdan, sövgüden koruyacak, güçlü bir dayanak istediler. Kralın en kutsal ödevi kendininkinden önce halkın mutluluğunu düşünmektir.” (sh.155) 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
DEVA Partisi ademe mahkum oldu mu? 18 Kasım 2020 | 0 Okunma “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” 13 Kasım 2020 | 0 Okunma Tek sorumlu Berat Albayrak mı? 11 Kasım 2020 | 0 Okunma “Cenab-ı Allah sonumuzu hayreylesin…” 10 Kasım 2020 | 0 Okunma Eliflerin, Aydaların mucize olmaları kader mi? 04 Kasım 2020 | 0 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar