Cemil Çiçek: Peki güçlendirilmiş parlamenter sistem nasıl olacak?

Sistem tartışmalarının nasıl nihayetleneceğini şimdiden kestirmek zor, ancak görünen o ki hükümet sistemi tartışmaları uzunca bir süre gündemimizden düşmeyecek.

Salı günü kaleme aldığım ‘Parlamenter sisteme dönüş’ başlıklı yazım üzerine eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek aradı. 

“Biz maalesef proje değil slogan toplumuyuz” diyen Çiçek, gündemimize giren sistem tartışmalarının yürütülme biçimiyle Türkiye’nin “slogan toplumu” olduğuna iyice kanaat getirdiğini söyledi. 

Sayın Çiçek’le uzunca bir telefon görüşmesi yaptık. Tespitleri önemliydi. Mutlaka cevaplanması gereken, basit gibi duran ancak oldukça önemli olan şu soruyu sordu:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dindar gençler Arabistan’da değil İsviçre’de yaşamak istiyor… 22 Mayıs 2020 | 3.148 Okunma Hakimlere coğrafi teminat gelecek diye bekleyip dururken… 20 Mayıs 2020 | 2.531 Okunma İktidar siyasetçilerine fazilet sınavı yapılsa?.. 14 Mayıs 2020 | 2.796 Okunma Darbeler döneminin kapandığı bir ülkede “darbe tehlikesi” baş gösterir mi? 12 Mayıs 2020 | 2.722 Okunma Mesele sınav tarihinin değiştirilmesi değil… 06 Mayıs 2020 | 3.299 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar