“Bir hakkın kötüye kullanılmasını kanun himaye etmez”

Başlıktaki ifade evrensel bir hukuk kuralıdır. Bu ilke eski Medeni Kanunda “bir hakkın sırf gayri ızrar eden suiistimalini kanun himaye etmez” yani “bir hakkın sırf başkasına zarar veren kötüye kullanımını kanun korumaz” şeklinde geçer.

Başlıktaki ifade evrensel bir hukuk kuralıdır. Bu ilke eski Medeni Kanunda “bir hakkın sırf gayri ızrar eden suiistimalini kanun himaye etmez” yani “bir hakkın sırf başkasına zarar veren kötüye kullanımını kanun korumaz” şeklinde geçer. Latincesi “Neminem laedit qui suo iure utitur”dur. Bizim yeni Medeni Kanun’umuzda bu ilke “bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz” olarak yazılıdır. Sahip olunan hakkın kötüye kullanılması yasağı özel hukukta geniş bir uygulama alanına sahiptir ve bu ilke yargısal kararlarla da somutlaştırılmıştır.

Çarşamba günkü “Ahmet Turan Alkan’ın özeleştirisi ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin kararı” başlıklı yazım üzerine TBMM eski başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek aradı ve bu hukuk ilkesini hatırlatarak, yazımda iki hususa itiraz ettiğini söyledi.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Küçük Hakan’ın annesine kulak verin Sayın Adalet Bakanı! 02 Mart 2021 | 191 Okunma Berat Albayrak’ın üstün gayretlerine 104 gün sonra gelen şahitlik! 27 Şubat 2021 | 928 Okunma Gergerlioğlu’nu susturmak! 23 Şubat 2021 | 1.386 Okunma Sadece Osman Kavala mı? 19 Şubat 2021 | 709 Okunma Umut ve umutsuzluk arasında çaresizlikle geçen altı yıldan sonra… 17 Şubat 2021 | 571 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar