16 Aralık’ta faiz inecek mi inmeyecek mi?

Bloomberg HT’nin haberine göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta yerli ve yabancı yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi...

Bloomberg HT’nin haberine göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, geçen hafta yerli ve yabancı yatırımcılarla bir araya geldiği toplantıda “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı” demiş.

Haberin kaynağı Credit Suisse analistlerinin raporu.

Geçen hafta Merkez Bankası’nın doğrudan döviz müdahalesinin ardından, MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu aynı gün önce yerli yatırımcılarla sonra da yabancı yatırımcılarla bir araya gelmişti.

İşte bu toplantıda yatırımcılar “MB faiz indirimine gidecek mi” diye sormuşlar. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mustafa Duman “Para Politikası Kurulu faiz indirimine devam edip etmeyeceğine yönelik kararını 16 Aralık’ta verecek” diye soruyu yanıtlarken, MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu araya girmiş ve “16 Aralık’taki toplantıda faiz indirimi yapılmaması olasılığı arttı” demiş.

Sayın Kavcıoğlu’nun sözlerindeki muğlaklık dikkatinizi çekmiş olmalı. Yatırımcıları sakinleştirmeye yönelik gerçekleştirdiği toplantıda dahi bağımsız bir Merkez Bankası Başkanı gibi konuşmuyor. Faiz indirimi yapılmaması olasılığının arttığını söylüyor.

Piyasa...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ah şu enflasyon olmasa… 30 Eylül 2022 | 297 Okunma Tuhaf bir durum 29 Eylül 2022 | 858 Okunma Helikopterden bakış… 27 Eylül 2022 | 662 Okunma KHK mağduriyetinde ByLock sorunu 07 Eylül 2022 | 7.101 Okunma KHK sorunu bu ülkenin kanayan yarasıdır 03 Eylül 2022 | 1.419 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar