Muhalefet, iktidarın sorumluluğunu paylaşmaz

Bugün Türkiye’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) diye bir siyasi parti kaldığını sanmıyorum. Çünkü “parti” içinde aynı şeyden birden fazla bulunan “küme” demektir. Bu şey, malzeme de olabilir, insan da. “Malları parti parti sevk etmek” malları teker teker veya hepsini bir seferde değil, kümeleyip yollamaktır.

Bir yere parti parti gitmek, gruplar halinde yola çıkmak demektir. Necmettin Erbakan’ın “milli yani dini” görüş çizgisinden yürüyen insanların bir kısmı, şartların zorlamasıyla 2001 yılında yeni bir “siyasi parti” oluşturdu. Kısa sürede iktidara gelen bu partinin ağır ağabeyleri zamanla dağıldı. Geriye sadece, unvanı cumhurbaşkanı olan tek bir kişi; Başkan Erdoğan kaldı. Böylece AKP “parti” olmaktan çıktı ve bir başkan ile çevresinde onun emirlerini uygulayan yüksek memurlar kümesi halini aldı. Çetin Altan ustamızın deyişiyle “Bir şey öyle olmuşsa, başka türlü olamadığı içindir”. Demek ki, bu “sosyal yapı” bu sonucu doğuruyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Her yol gelir dağılımına çıkar 25 Ekim 2020 | 238 Okunma Bebek katili 23 Ekim 2020 | 299 Okunma Meleklerin cinsiyeti 22 Ekim 2020 | 505 Okunma Ekonomide yapısal reform 18 Ekim 2020 | 374 Okunma Ekonomide Berat Albayrak devrimi 15 Ekim 2020 | 1.623 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar