İşyerinde 1 hafta gece 1 hafta gündüz çalışma yapılabilir mi?

Çalışma şeklimiz 1 hafta 16.00-24.00 ve diğer hafta 24.00-08.00 şeklinde. Yani gündüz hiç gelmiyoruz. İşverenin bizi böyle çalıştırması yasal mı?Çalışma hayatında "gece"...

Çalışma şeklimiz 1 hafta 16.00-24.00 ve diğer hafta 24.00-08.00 şeklinde. Yani gündüz hiç gelmiyoruz. İşverenin bizi böyle çalıştırması yasal mı?

Çalışma hayatında "gece" kavramı 4857 sayılı İş Kanunu’nda tanımlanmıştır: En geç saat 20.00’de başlayarak en erken saat 06.00’ya kadar geçen ve her halde en fazla 11 saat süren dönem.

Çalışma süresinin yarısından çoğu gece dönemine rastlıyorsa, yapılan çalışma "gece çalışması" sayılır. Okurumuzun sorusuna göre; çalıştığı işyerinde iki haftada bir gece çalışması yapılmaktadır.

Sürekli işletilen posta (vardiya) düzenlemesi ile işçilerin bir hafta gündüz, takip eden hafta gece çalıştırılmaları kanunen mümkündür. (4857 sayılı İş Kanunu madde 69/4)

 

Sorularınızı

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 74 Okunma Hizmet ilişkisi sürerken iş sözleşmesi imzalamak 13 Mart 2019 | 45 Okunma Geçerli nedenle fesih, mobbing ve kıdem tazminatı 11 Mart 2019 | 78 Okunma 4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi? 08 Mart 2019 | 34 Okunma Kimler 4/C sigortalısı sayılır? 06 Mart 2019 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar