4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi?

Çarşamba günü kimlerin 4/c sigortalısı olduğunu ve 4/c sigortalısı için 5510 sayılı Kanun’da öngörülen hükümlerden yararlanabildiğini açıklamıştık. Peki 4/c...

Çarşamba günü kimlerin 4/c sigortalısı olduğunu ve 4/c sigortalısı için 5510 sayılı Kanun’da öngörülen hükümlerden yararlanabildiğini açıklamıştık. Peki 4/c sigortalıları 4/a sigortalıları ve bir kısım 4/b sigortalısı gibi geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi? Bugün ele alacağımız soru bu. Geçici iş göremezlik ödeneği, iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortalarından sağlanan bir haktır; bunlar kısa vadeli sigorta kollarıdır. Kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin hükümler 4/c kapsamında sigortalı olanlara uygulanmaz. Şu halde 4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanamaz. Bu konu 5510 sayılı Kanun’da açıkça belirtilmiştir. (madde 4/6) 
Sorularınızı 
[email protected] 
adresine gönderebilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 140 Okunma Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 45 Okunma Hizmet ilişkisi sürerken iş sözleşmesi imzalamak 13 Mart 2019 | 93 Okunma Geçerli nedenle fesih, mobbing ve kıdem tazminatı 11 Mart 2019 | 249 Okunma 4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi? 08 Mart 2019 | 97 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar