Hizmet ilişkisi sürerken iş sözleşmesi imzalamak

Bir firmada taşeron işçisi olarak 1.5 yıldır çalışmaktayım ve daha yeni iş sözleşmesi imzalattılar. Benim açımdan bir sıkıntı olur mu? Taşeron (alt işveren) işçisinden söz...

Bir firmada taşeron işçisi olarak 1.5 yıldır çalışmaktayım ve daha yeni iş sözleşmesi imzalattılar. Benim açımdan bir sıkıntı olur mu?
Taşeron (alt işveren) işçisinden söz edebilmek için asıl işveren ve alt işveren arasında yapılmış bir alt işverenlik sözleşmesi olmalıdır. Bir işyerinde, işyerinde yürütülen mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerde ya da işyerinde yapılan asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde asıl işverenden iş alan işverene alt işveren denir. İşte alt işverenin sadece bu işyerinde çalıştırdığı işçilerine de alt işveren işçisi ya da taşeron işçisi diyoruz.
Okurumuz, alt işveren işçisi olarak çalışmaya başladığı işyerinde 1.5 yıl sonra kim ile yazılı iş sözleşmesi yaptığını belirtmemiştir. İhtimallerden biri bu sözleşmeyi asıl işveren ile yapmış olmasıdır. Asıl işveren ile imzalanan bir sözleşme yepyeni bir sözleşme olacaktır. Sözleşme yine alt işveren ile imzalanmışsa ve bu sözleşmede, okurumuzun, ücret, çalışma süreleri, yıllık izin süresi gibi iş ilişkisinden kaynaklanan haklarında daha öncesine göre geri düzenlemeler varsa; bu durum işçi için haklı fesih nedeni teşkil edecektir. Bu nedenle böyle bir iş sözleşmesi metninin iyi okunması önemlidir. Okurumuz açısından bir sıkıntı doğup doğmayacağı da ancak sözleşme incelendikten sonra gerçek anlamda açıklığa kavuşturulabilir.

Sorularınızı
[email protected]
adresine gönderebilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 140 Okunma Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 45 Okunma Hizmet ilişkisi sürerken iş sözleşmesi imzalamak 13 Mart 2019 | 93 Okunma Geçerli nedenle fesih, mobbing ve kıdem tazminatı 11 Mart 2019 | 249 Okunma 4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi? 08 Mart 2019 | 97 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar