Genel sağlık sigortası ve kısmi süreli çalışma

Oğlum 1993 doğumlu. Sosyal güvenliği eşimin üzerinde. Ocak ayından sonra yaş sınırı geçtiği için eşimin sosyal güvenliğinden faydalanamayacak. Yılbaşından sonra yarı zamanlı iş...

Oğlum 1993 doğumlu. Sosyal güvenliği eşimin üzerinde. Ocak ayından sonra yaş sınırı geçtiği için eşimin sosyal güvenliğinden faydalanamayacak. Yılbaşından sonra yarı zamanlı iş bulmuş. Aradaki günleri 30’a tamamlayıp genel sağlık sigortası primi ödeyecek miyiz?

Genel sağlık sigortası, kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortadır.(5510 sayılı Kanun madde 1/8. alt bent)

Kimlerin genel sağlık sigortalısı olduğu 5510 sayılı Kanun 60’ıncı maddesinde sayılmıştır. Yüksek öğrenim gören ve 25 yaşını doldurmuş olan kimse bakılmakla yükümlü olunan kişi değildir. Bu kimseler kısmi süreli çalışıyorsa eksik günlerine ait genel sağlık sigortası primleri 30 güne tamamlanmak zorundadır. (5510 sayılı Kanun madde 88/4)

 

Sorularınızı

calismahayati@aydinlikgazete.com adresine gönderebilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplum yararına program kapsamında çalışan işçi midir? 15 Mart 2019 | 74 Okunma Hizmet ilişkisi sürerken iş sözleşmesi imzalamak 13 Mart 2019 | 45 Okunma Geçerli nedenle fesih, mobbing ve kıdem tazminatı 11 Mart 2019 | 78 Okunma 4/c sigortalısı geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir mi? 08 Mart 2019 | 34 Okunma Kimler 4/C sigortalısı sayılır? 06 Mart 2019 | 50 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar