Fazla mesaiye bırakılan stajyer ne yapabilir?

Cuma günü, meslek lisesinde eğitim gören okurumuzun bir otelde göreceği staj sürecinde fazla mesaiye kalma durumunu ele almıştık. Ortaöğrenim kurumunda eğitim gören bir öğrenci mesleki eğitimi sırasında...

Cuma günü, meslek lisesinde eğitim gören okurumuzun bir otelde göreceği staj sürecinde fazla mesaiye kalma durumunu ele almıştık. Ortaöğrenim kurumunda eğitim gören bir öğrenci mesleki eğitimi sırasında fazla mesaiye bırakılırsa durumu kime bildirebilir? Denetim makamı var mıdır?

Sorunun cevabı 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nda saklı. Kanun’un 41’inci maddesine göre “Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı eğitim kurumları dışında kamu ve özel kurum ve kuruluşlarında yapılan aday çırak, çırak ve kalfaların eğitimi ile işletmelerde yapılan mesleki eğitim, iş ortamı, sosyal güvenlik, iş güvenliği ve sağlık şartları bakımından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından”  denetlenir. Okurumuz fazla çalışmayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bildirerek denetim yapılmasını sağlayabilir.  
Ayrıca fazla çalıştırılan stajyer, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümlerine uygun olarak fazla çalışma ücretini talep edebilmelidir. Öncesinde zorunlu olarak arabulucuya gidilmesi gerektiğini hatırlatalım. Konuyu uzmanına ayrıntıları ile aktararak çözüm bulmaya çalışmak önemlidir.

Sorularınızı calismahayati@aydinlik.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
4/a’lının meslek hastalığı nedeni ile geçici iş göremezliğin tespiti 22 Şubat 2019 | 20 Okunma 4/a sigortalısının uğradığı iş kazasına bağlı geçici iş göremezlik 20 Şubat 2019 | 47 Okunma Ara dinlenmesi bölünebilir mi? 18 Şubat 2019 | 19 Okunma Çalışılan hafta tatili ve fazla mesai hesap inceliği 15 Şubat 2019 | 39 Okunma Hafta tatilinde fazla çalışma 13 Şubat 2019 | 27 Okunma
TÜM YAZILARI