Benim Sevgili Ünlülerim

Herkesin anısı vardır ama herkesin anısı herkesi ilgilendirmez. Herkesi ilgilendirecek anılar, ilginç olanlardır, topluma öncülük etmiş, sivrilmiş, ünlenmiş kimselere değgin olanlardır.Bu tür anılar...

Herkesin anısı vardır ama herkesin anısı herkesi ilgilendirmez. Herkesi ilgilendirecek anılar, ilginç olanlardır, topluma öncülük etmiş, sivrilmiş, ünlenmiş kimselere değgin olanlardır.

Bu tür anılar yazılmalı, mutlaka yazılmalı, kayda geçirilmelidir. Çünkü bu anılar tarihin alımlı ayrıntılarıdırlar, tarih onlarla şık, anlamlı ve doyurucu olur, ilgi çeker, yön gösterir. Ziya Gökalp "Biz geçen ömrümüze geçti diyoruz. Oysa ömrümüzün en sönük dakikaları bile hatıralar şeklinde belleğimizde yaşamaktadır. Onları birer birer elmasları, mücevherleri çıkarır gibi çıkarmak elimizdedir" der. İpek Tekil, böylesi anıları olan bir hanımefendi. 13 yaşından bu yana tuttuğu günlüklerden yararlanarak anılarını yazmış ve Berfin Yayınları'nca "Benim Sevgili Ünlülerim" adıyla kitap olarak yayımlanmış.

Peki kim İpek Tekil? Önce bunu anlatalım. Bursalı bir ailenin çocuğu, orada doğmuş. Babası Kâzım Tuzcuoğlu, Kurtuluş Savaşı sonunda İzmir'e ilk giren 20. Süvari Alayı'nın komutanı. Çocuk yaşlarında babasını kaybediyor. Ailesi anne memleketi İstanbul'a göçüyor. İstanbul'da okuyor orada geçiyor yaşamının büyük bir bölümü, birçok ünlü ile yolları kesişiyor, ortak yaşanmışlıkları, yığınla anıları oluyor.

Zeki Müren'le Bursa'dan tanışıyorlar, Müren komşuları, yaşça büyük İpek Hanım'dan. Ve İpek Hanım'ın ailesine karşı hep vefalı olmuş, onları hiç unutmamış, konserlerinde özel yerlere oturtmuş, anılarını dillendirmiş sahneden.

Sonra Yıldırım Önal, Türk tiyatro ve sinemasının o dev aktörü. Onunla nişanlanacak kadar yakın oluyor. Ancak Önal, içki tutkunu ve işini eşine tercih edecek kertede tiyatro tutkunu. Olmuyor, evliliğe varmadan ayrılıyorlar.

Ve Cemal Süreya, onunla sağlam, uzun soluklu bir dostluğu var yazarımızın.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Damal'ın Dağı'nda Atatürk mucizesine tanıklık ve Gündeş'te gördüklerim… 09 Temmuz 2019 | 613 Okunma Dağlara sor bir de… 06 Temmuz 2019 | 158 Okunma Benlik, intihar ve kolektif narsisizm çözümlemeleri… 02 Temmuz 2019 | 198 Okunma Makalat ve Tarih-i Taberi'ye göre Adem'in yaratılışı ve coğrafya cehale 29 Haziran 2019 | 683 Okunma Bayburt, davet ve Dedem Korkutça sözümleme… 25 Haziran 2019 | 166 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar