HDP meselesi ittifakları nasıl etkiler?

HDP milletvekili Semra Güzel'in PKK'lı teröristle olan fotoğrafı bir kez daha "HDP meselesini" gündemin en başına çekti. Kuşkusuz bu partinin kaderini belirleyecek şey, Anayasa Mahkemesi'nde devam eden kapatma davasının nasıl...

HDP milletvekili Semra Güzel'in PKK'lı teröristle olan fotoğrafı bir kez daha "HDP meselesini" gündemin en başına çekti.
Kuşkusuz bu partinin kaderini belirleyecek şey, Anayasa Mahkemesi'nde devam eden kapatma davasının nasıl sonuçlanacağı.
Karar nasıl verilirse verilsin, 2023 seçimlerine giderken kampanyaların başat bir konusu netleşmiş gibi görünüyor: HDP'nin kaderi ve aktörlerin buna nasıl tepki verdiği.
Yani siyasi polemikler açısından "HDP meselesi" ittifak dizilimi ve muhtemel adayların profili bağlamından öteye geçiyor.
Merkez siyasi partilerin birbirini ateşli söylemlerle hırpaladıkları bir hava oluşuyor.
Ana tartışma, HDP'nin kaderinin "terörle mücadele" konusunda nerede durduğu ve tüm siyasi aktörlerin buna nasıl baktığı ya da bakmadığı olacak. HDP'nin aldığı oy sayısı (varsa) terörle organik bağı konusunu aklamaz. Yargı, somut duruma göre hareket eder.
Elbette milyonlarca...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Seçimlerde ‘Cumhuriyet’ tartışması 01 Ekim 2022 | 45 Okunma Asıl soru, masanın geleceği: İYİ Parti mi, HDP mi? 30 Eylül 2022 | 220 Okunma Miçotakis’in ikili politikası ve büyüyen tehlike 27 Eylül 2022 | 174 Okunma Erdoğan’ın avantajı, Kılıçdaroğlu sermayesi 24 Eylül 2022 | 224 Okunma Putin’in yeni hamlesi, Erdoğan’ın çabası 23 Eylül 2022 | 586 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar