HDP meselesi ittifakları nasıl etkiler?

HDP milletvekili Semra Güzel'in PKK'lı teröristle olan fotoğrafı bir kez daha "HDP meselesini" gündemin en başına çekti. Kuşkusuz bu partinin kaderini belirleyecek şey, Anayasa Mahkemesi'nde devam eden kapatma davasının nasıl...

HDP milletvekili Semra Güzel'in PKK'lı teröristle olan fotoğrafı bir kez daha "HDP meselesini" gündemin en başına çekti.
Kuşkusuz bu partinin kaderini belirleyecek şey, Anayasa Mahkemesi'nde devam eden kapatma davasının nasıl sonuçlanacağı.
Karar nasıl verilirse verilsin, 2023 seçimlerine giderken kampanyaların başat bir konusu netleşmiş gibi görünüyor: HDP'nin kaderi ve aktörlerin buna nasıl tepki verdiği.
Yani siyasi polemikler açısından "HDP meselesi" ittifak dizilimi ve muhtemel adayların profili bağlamından öteye geçiyor.
Merkez siyasi partilerin birbirini ateşli söylemlerle hırpaladıkları bir hava oluşuyor.
Ana tartışma, HDP'nin kaderinin "terörle mücadele" konusunda nerede durduğu ve tüm siyasi aktörlerin buna nasıl baktığı ya da bakmadığı olacak. HDP'nin aldığı oy sayısı (varsa) terörle organik bağı konusunu aklamaz. Yargı, somut duruma göre hareket eder.
Elbette milyonlarca...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ukrayna krizinin gölgesinde Putin’in ziyareti 28 Ocak 2022 | 90 Okunma Muhalefetin dağınıklığı toparlanabilir mi? 25 Ocak 2022 | 150 Okunma Türkiye, Ukrayna krizinde nasıl bir rol üstlenebilir? 22 Ocak 2022 | 89 Okunma Putin, Batı ittifakını zorluyor 21 Ocak 2022 | 126 Okunma ‘Seçim sonrası’ giderek gündeme ağırlığını koyuyor 18 Ocak 2022 | 233 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar