‘Erken, hemen, derhal’ seçim söylemi

Muhalefetin 2019 yerel seçimlerinden sonra çok sık tekrarladığı bir ezber var. "Ülke yönetilemiyor, erken seçime gidelim." CHP, İP ve onlarla birlikte hareket eden küçük partilerin genel başkanları son...

Muhalefetin 2019 yerel seçimlerinden sonra çok sık tekrarladığı bir ezber var.
"Ülke yönetilemiyor, erken seçime gidelim."
CHP, İP ve onlarla birlikte hareket eden küçük partilerin genel başkanları son günlerde yeniden vaktinden önce seçime gitmekten bahsediyor.
Cumhur İttifakı'nın iki partisi ısrarla Cumhurbaşkanlığı sisteminin gereği olarak seçimin zamanında, Haziran 2023'te yapılacağını söylese de CHP ve birlikte hareket eden partilerin erken seçim söylemi hız kesmiyor.
Seçimlere 18 ay kaldığına göre giderek bu söylemin daha da güçleneceği anlaşılıyor.
Hatta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Mersin mitingiyle hayat pahalılığını gündem yapıp sahaya inerek erken seçim baskısı oluşturmak istiyor.
Diğer partilerin de CHP'yi izlemesi şaşırtıcı olmaz. Demokratik toplumlarda erken seçim istenmesi anlaşılabilir ise de son iki yılda CHP'nin abartılı seçim söyleminin önemli olumsuz etkileri oldu.
Öncelikle 6 partiyi bir arada tutan iki tutkaldan birisinin erken seçim isteği olduğunu biliyoruz.
Diğeri de malum...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefetin dağınıklığı toparlanabilir mi? 25 Ocak 2022 | 105 Okunma Türkiye, Ukrayna krizinde nasıl bir rol üstlenebilir? 22 Ocak 2022 | 89 Okunma Putin, Batı ittifakını zorluyor 21 Ocak 2022 | 124 Okunma ‘Seçim sonrası’ giderek gündeme ağırlığını koyuyor 18 Ocak 2022 | 233 Okunma DEVA ve GP’nin ‘ittifak’ mühendisliği 15 Ocak 2022 | 498 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar