'Baba olunca risk almayı bıraktım

Bu haftaki pazar röportajım dünyanın en başarılı rallicilerinden birisi olan son 5 yılın Dünya Ralli Şampiyonu Fransız pilot Sebastien Ogier.  İşin ilginç tarafı Dünya Ralli...

Bu haftaki pazar röportajım dünyanın en başarılı rallicilerinden birisi olan son 5 yılın Dünya Ralli Şampiyonu Fransız pilot Sebastien Ogier.  İşin ilginç tarafı Dünya Ralli Şampiyonası’nı son 14 yıldır Fransız pilotlar kazanıyor. Bunlardan birincisi 9 defa Dünya Ralli Şampiyonu olan Sebastien Loeb. İkincisi de Ogier. Sebastien Ogier ise şu anda 6. şampiyonluk hedefiyle yolda. Kendi ralli kariyerimde özellikle 2010 yılında IRC’yi (Kıtalararası Ralli Şampiyonası) takip ettiğim dönemde verdiği eğitmenlik desteğiyle o dönemdeki başarımda çok önemli rolü olan şampiyon pilota her zaman teşekkürü borç bilirim.  Yoğun yarış programı ve antremanlar arasında çok kısa bir aralıkta buluşabildik ve ufak bir sohbet gerçekleştirdik. Bence en güzel cümlesi “Profesyonelim, yarışıyorum ama oğlum olduktan  sonra evden uzaklaşıp rallilere gelmek her geçen gün daha zor oluyor” idi.
İyi pazarlar ve daha çok uzun yıllar Dünya Ralli Şampiyonası ve şampiyonlarını ülkemizde misafir etmek duasıyla…

- 8 yıl aradan sonra Türkiye’ye gelen Dünya Ralli Şampiyonası Marmaris Rallisi için ne düşünüyorsun? Antremanlar nasıl geçti?
- Bence çok zorlayıcı. Çok güzel yerleri var. Çok kırıcı ve zor olan bölümleri de. Otomobiller için, lastikler için çok zor olan kısımları var rallinin. Hızlı gitmek lazım ama aynı zamanda akıllı olup otomobilin mekaniğini, lastikleri de kollamak lazım.

- Artık iki yaşında bir oğlun var. Baba olduktan sonra hayatında neler değişti?
- Başlangıçta hiçbir şey değişmez diyordum. Ama her şeyin önüne geçti oğlum. Evden ayrılmak her gün daha zor oluyor. Ralliler için de aynı şekilde. Ama profesyonelim işimi en iyi şekilde yapmaya çalışırım. Zaten hiç bir zaman hesapsız bir kamikaze gibi kullanmıyordum. Çok büyük riskler almıyordum. Ama bugün belki daha da az risk alıyorum. Ama risk almadan da hızlı gidebiliyorum.

- Türkiye hakkında genel...

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şampiyonların anası 20 Ocak 2019 | 3.179 Okunma İzzet Yıldızhan'dan samimi itiraf: İyi bir eş olamadım ama iyi baba oldum 13 Ocak 2019 | 422 Okunma Biri sahnenin diğeri pistin tozunu attıracak 06 Ocak 2019 | 46 Okunma 14’ünde işe başladı 19’unda patroniçe oldu 30 Aralık 2018 | 463 Okunma Bu Youtuber başka Youtuber: Şakir Yıldız 24 Aralık 2018 | 342 Okunma
TÜM YAZILARI