Amerika Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’de PKK/YPG’yi hedef alan harekatına neden tepki vermedi?

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Bülent Orakoğlu'nun bugünkü (23.11.2022)'' Amerika Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’de PKK/YPG’yi hedef alan harekatına neden tepki vermedi?'' başlıklı yazısı.

Türkiye’nin 2019 yılında 911 kilometre uzunluğundaki Suriye ve Irak sınırında terör koridorlarını parçalayıp kurduğu güvenli bölgeler üzerinde Amerika ve Rusya, kontrol altında tuttuğu bölgelerden PKK/PYD terör örgütünü 30-32 km derinliğe çıkarmadıkları için bu konuda imzaladıkları mutabakatları yerine getirmemişlerdi. Bu nedenle terör örgütü YPG/PKK, söz konusu mutabakatlara rağmen belirlenen sınırlardan ve bölgelerden çekilmeyerek işgalini sürdürüyor.Ve Türkiye’ye yönelik bir tehdit unsuru olmaya devam ediyor. Üstelik terör örgütü, Türkiye’nin Suriye sınırında güvenli bölge stratejisi ile oluşturduğu 155 kilometrelik Suriye sınırında sığınmacıların yerleştirildiği bölgeleri hedef alması da tamamen Pentagon’un işi gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın güvenli bölge stratejisi ile 500 bin sığınmacının güvenli bölgede oluşturulan konutlara yerleştirilmesi 1 milyon sığınmacı ile ilgili çalışmaların yapılması ABD’yi aşırı rahatsız ediyor. Zira AB ve Türkiye’yi sığınmacı tehdidi ile kontrol altına almak ve kaos ve istikrarsızlık yaratma peşinde olan ABD’nin terör koridorlarını Türkiye nasıl engellemişse sığınmacılar üzerinden yapılan provokasyonlara da Türkiye izin vermeyecek inşallah.

Zira Türkiye’nin Kuzey Irak ve Kuzey Suriye’ye yönelik başta PKK/YPG’li teröristleri, teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel ve depoları ve askeri yığınaklarını hedef alan Pençe Kılıç Hava Harekatı BM sözleşmesinin 51’inci maddesi gereği meşru müdafaa hakkının kullanılması anlamında uluslararası hukuk açısından yasal bir harekattır. Ayrıca NATO liderler zirvesinde ABD ve NATO, FETÖ ve PKK/YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmişlerdir. Önemli bir husus da Başkan Erdoğan’ın Tahıl Koridoru ve dünya barışı konularında imajının doruğa çıktığı bir konjonktürün yaşanması Putin ve Zelenski ile kurduğu seviyeli ve güvenli diplomatik ilişkilerdeki yadsınamaz ağırlığı da önemlidir. Başkan Erdoğan açıkça Kuzey Suriye ve Kuzey Irak’a yapılan askeri hava harekatları sonrasında şartların olgunlaşması sonrasında kara harekatının da yapılacağını açıklaması da şüphesiz önemli bir meydan okumadır.

BU HAVA OPERASYONU İÇİN ÖNCEDEN RUSYA VE ABD İLE KONUŞULDU MU?
Kesinlikle ABD ve Rusya’ya hava harekatı hakkında bilgi verilmediği bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Ancak tüm harekatlar için geçerli olan standart uygulama yine devredeydi. Operasyonlar başlamadan 1-2 saat önce bu bölgelerden uzak durun bildirimi yapıldı. Rusya’nın yıllar sonra Suriye hava sahasını ilk kez Türkiye’ye açtığı görüldü. TSK’nın terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye karşı Suriye ve Irak’ta başlattığı hava harekatında Rusya’nın kontrolünde olan Suriye hava sahasının da kullanıldığı belirtildi.

HAREKAT İSTİKLAL CADDESİ’NDEKİ TERÖR SALDIRISI İÇİN Mİ YAPILDI?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Amerika Türkiye’nin Kuzey Irak ve Suriye’de PKK/YPG’yi hedef alan harekatına neden tepki vermedi? 23 Kasım 2022 | 1.720 Okunma 8’li masada Zillet İttifakı’nın FETÖ destekli HDP ve Kandil ile yaptığı gizli pazarlık deşifre oldu 21 Kasım 2022 | 1.444 Okunma Taksim’i kana bulayan YPG/PKK’lı teröristi ABD’nin sözde akademisi’nde özel savaş uzmanları eğitmiş! 16 Kasım 2022 | 577 Okunma Hablemitoğlu Suikastı’nda CIA-FETÖ Gladyosu işbirliği mi ? 14 Kasım 2022 | 435 Okunma Temel Karamollaoğlu’nun yeşil ışık yaktığı 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül aday olacak mı? 09 Kasım 2022 | 720 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar