‘Karanlık güçler’in pençesindeki Almanya

Avrupa'da 26 Mayıs'ta yapılan AP seçimlerinde toplamda 209 sandalye kazanan aşırı ırkçılar, zenofobik muhafazakârlar ile AB karşıtı milliyetçi blok ve radikal sol grupların zaferi karşısında statükocu güçler zor günler yaşıyor...

751 sandalyeli parlamentoda merkez sağ ve sol ittifak 40 yıl sonra ilk kez 367 olan salt çoğunluk avantajını kaybetti.
Seçimlerde dikkat çeken unsurlardan biri de Fransa, İtalya ve İngiltere'de ırkçı partilerin birinci gelmesiydi.
Merkez siyasetin adeta can çekiştiği Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden sonra ortaya çıkan bu trajik tabloya dair en anlamlı çıkışı Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptı.
Devreye sokulan kirli tezgâhları işaret eden Merkel, "Avrupa'da karanlık güçlerin yükselişte olduğuna" dikkat çekti. Biz, Türkiye'ye yıllardır dört bir koldan saldıran 'karanlık güçler'den ne kast edildiğini çok iyi biliyoruz.
Bilmeyenler için şöyle bir hatırlatmada bulunalım. Diplomaside 'karanlık güç' diye nitelenen odaklar aslında mevcut sistemdeki en güçlü devletlerden başkası değildir. Bu bağlamda Almanya Şansölyesi'nin kast ettiği odakların başında akla ilk olarak ABD, Rusya, Çin ve operasyon gücüne sahip İsrail gibi ülkeler geliyor.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Küresel dengelerde Barış Pınarı depremi 20 Ekim 2019 | 84 Okunma ABD ile kodlar yeniden yazılıyor 17 Ekim 2019 | 87 Okunma ABD neden boyun eğdi? 13 Ekim 2019 | 187 Okunma Yeni mandacılara Misak-ı Milli dersi 10 Ekim 2019 | 103 Okunma 15 Temmuz’un Ortadoğu’daki domino etkisi 03 Ekim 2019 | 52 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar