‘Aptal Trump, evine geri dön!’

Londra'da on binlerce gösterici İngiltere'yi ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump'ı ağır bir dille protesto etti. Dev yürüyüşte 'Evine geri dön! Aptal Trump, senin siyasetini istemiyoruz!' pankartı dikkat çekiciydi.

Bu haykırış, Soğuk Savaş dönemindeki 'Yankee go home/ABD ülkemizden defol!' sloganlarını hatırlattı. Eskiden ABD sadece üçüncü dünyada lanetlenirdi. Şimdi Amerika'dan çok özel ilişkilere sahip olduğu İngiltere gibi ülkeler bile yaka silkiyor.
Zira ABD'nin dünyaya söyleyecek bir şeyi kalmadı. Bu da onun müttefikleri nezdindeki meşruiyet krizini derinleşiyor. Demokrasi, insan hakları ve adaletten yüz çevirip darbeciliğe, kaos, terör ve ırkçılığa demirleyen bir Amerika var karşımızda.
Tükenen ABD ise kültürü Pentagonlaştırmaktan başka bir alternatif üretemiyor.

***

Geçmişte de böyleydi. Özellikle W. Rostow, S. Huntington, F. Fukuyama, H. Kissinger ve Z. Brzezinski gibi 'modern siyasetnameciler'in yazdığı eserler ABD'nin jeo-kültürel sefaletinin birer tarihi belgesidir. Diğer uygarlıkların birer ahlak, adalet ve erdem şaheseri sayılan siyasetnameleri yanında ABD'nin köleliği vaftiz eden bu tür stratejik kitapları, kuru birer kışla bülteninden farksız.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin şeytani planı: Hürmüz’ü kapattırmak-II 16 Haziran 2019 | 223 Okunma S-400 füzeleri 15 Temmuz’da teslim alınmalı 13 Haziran 2019 | 116 Okunma Goethe’nin azabı! 09 Haziran 2019 | 55 Okunma ‘Aptal Trump, evine geri dön!’ 06 Haziran 2019 | 43 Okunma ABD’yi Doğu Akdeniz’de bekleyen asıl tehlike 02 Haziran 2019 | 260 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar