AB öldü, cenazesini kaldıran yok

Irkçılığın gölgesinde sandığa giden 28 üye ülkenin 751 sandalyeli Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri post-modern bir siyasi masal olarak lanse edilen Avrupa Birliği (AB) projesinin belki de son çırpınışı olacak...

23 Mayıs'ta başlayan ve bugün 26 Mayıs'ta sona erecek seçimlere AB karşıtı ırkçı partilerin damga vurması bekleniyor. Merkez siyaset çöktüğünden dolayı Fransa'da ENF, Almanya'da AfD, İtalya'da Lega Nord ile İngiltere'de Brexit Partisi gibi ırkçı oluşumlar halkın yegane umudu haline geldi.
Zaten aşırı sağcı partiler Macaristan, Avusturya ve İtalya'da iktidardalar. Almanya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerde ise ana muhalefet partisi konumundalar.
2014 seçimlerinde 70 sandalye kazanan ırkçı partilerin bu kez rekor kırması bekleniyor.

***

AB'de aşırı sağcıları organize eden isim ise ABD Başkanı Donald Trump'a seçim kazandıran Steve Bannon.
ABD ve Avrupa'da neo-ırkçıların idolü olarak bilinen Bannon Brüksel'de kurduğu 'The Movement' isimli organizasyonuyla son bir yıldır Avrupa'da AB karşıtlarını örgütlüyor. Sloganlarını 'FransAlmanya'nın 'bürokratik totalitarizmine karşı halkların demokratik egemenliği' diye belirleyen aşırı sağcıların temel hedefi ise AB yerine yeni bir gelecek inşa etmek.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
ABD’nin şeytani planı: Hürmüz’ü kapattırmak-II 16 Haziran 2019 | 223 Okunma S-400 füzeleri 15 Temmuz’da teslim alınmalı 13 Haziran 2019 | 116 Okunma Goethe’nin azabı! 09 Haziran 2019 | 55 Okunma ‘Aptal Trump, evine geri dön!’ 06 Haziran 2019 | 43 Okunma ABD’yi Doğu Akdeniz’de bekleyen asıl tehlike 02 Haziran 2019 | 260 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar