Türk Milliyetçileri ve parti politikaları!

Türk milliyetçiliği düşüncesinin teorisyeni ve fikir babası Ziya Gökalp, "Türkçülük siyasi bir parti değildir, ilmî, felsefî, bediî bir okuldur, başka bir tabirle, kültürel bir uğraş ve...

Türk milliyetçiliği düşüncesinin teorisyeni ve fikir babası Ziya Gökalp, "Türkçülük siyasi bir parti değildir, ilmî, felsefî, bediî bir okuldur, başka bir tabirle, kültürel bir uğraş ve yenilik yoludur. Bu sebepledir ki, Türkçülük, şimdiye kadar bir siyasi parti şeklinde mücadele meydanına atılmadı, bundan sonra da şüphesiz atılmayacaktır" demişti.

Gökalp, Türkçülüğün çağdaş cereyanlarla ve ülkülerle bağdaşabileceğini bu sebeple Halk Partisi tarafında yer aldığını söylüyordu. Çünkü, "hükümranlığın, Türk Milleti'ne ait olduğunu belirten ve devletin adına Türkiye diyen Halk Partisi idi..."

***

Halk Partisi'nin Türkçülük (milliyetçilik) ilkesi, 1944 yılına kadar sürdü... Ve 1944'te Türkçülük boğulmak istendi. Okul kitapları değiştirildi. Türk Dünyası ile ilgili bilgiler ders kitaplarından çıkarıldı. Türkçüler, işkence gördü, yargılandı. CHP'den kopan DP de, kozmopolit bir görüntü sergiliyordu... Bu boşluk dolayısıyla, temel hareket noktası Türk Milliyetçiliği olan bir parti ihtiyacı doğdu. Fevzi Çakmak, bu ihtiyaçla "Millet Partisi"ni kurdu. Kapatılan Millet Partisi'nin yerine kurulan Cumhuriyetçi Millet Partisi, Köylü Partisi ile birleşerek CKMP adını aldı. CKMP'ye davet edilen Alparslan Türkeş, ilk kongrede genel başkan seçildi. Partinin adı 1969'da Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirildi.

MHP'den kopan kitlelerin, tek başına iktidar hedefi ile "merkez parti" olmasını kabullenerek desteklediği İYİ Parti de 2017'de milliyetçi söylemlerle kuruldu.

***

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
​​​​​​​Grip mi, zatürre mi, hızlandırılmış kanser mi? 30 Mart 2020 | 5.361 Okunma Küresel hükümet çağrısı da yapıldı! 28 Mart 2020 | 2.695 Okunma ​​​​​​​"Korona virüsün tedavisi traktör!" mü? 27 Mart 2020 | 3.789 Okunma ​​​​​​​8-10 yıl önceden virüsün Çin'den çıkacağını bilmek! 26 Mart 2020 | 7.713 Okunma Bill Gates'in korkunç itirafları! 25 Mart 2020 | 9.747 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar