​​​​​​​Sorunu çözecek soru: Cansız virüse can veren nedir?

Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran düşünceler, örgütlü olarak ilk defa Türk Derneği'nde ve sonra Türk Ocağı'nda şekillenmiştir. Yani Türkiye'nin temel harcını Türk Ocağı kurucuları atmıştır.

Peki kimdir onlar?

Türk Ocağı'nın tarihçesinden okuyalım:

"Osmanlı devletinin temelini oluşturan Türk toplumu, milli kimliğinden habersiz yaşıyor, bundan dolayı ayrılıkçı davranış ve eylemlere gereken tepkiyi gösteremiyordu. Öyleyse ona kimliğini ve benliğini tanıtacak, milli duygularını canlandırıp harekete geçirecek çalışmalar yapılmalıydı.

Milliyetçi birçok aydının kafasını durmadan meşgul ettiği muhakkak olan bu düşüncenin ilk önemli kıvılcımı zamanın Askeri Tıbbiye Mektebi'nde parladı. Bir yandan hekimlik öğrenimi görürken bir yandan da yurt ve millet sorunları ile ilgilenen 190 Askeri Tıbbiye öğrencisi, bu sorunların çözümü ile uğraşacak bir 'gönüllüler kuruluşu' oluşturulmasına yönelik görüş alış verişini sağlamak için bir toplantı düzenleme girişiminde bulundu. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Prof. Davis: Bütün erkekler iyi dinlesin! 10 Nisan 2020 | 496 Okunma ​​​​​​​Salgınlar ve yangınlar! Ne ilgisi var? 09 Nisan 2020 | 3.964 Okunma ​​​​​​​Disconnect! Bağlantıyı Kesin! 08 Nisan 2020 | 3.766 Okunma ​​​​​​​Şimdi de biyolojik pasaport önerildi! 07 Nisan 2020 | 2.886 Okunma ​​​​​​​2.4 İnternet hızı bile hücreyi tahrip ediyor! 06 Nisan 2020 | 4.484 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar