​​​​​​​Rand raporuna göre Türkiye'nin önümüzdeki 10 yılı!

ABD Savunma Bakanlığı için araştırmalar yapmasıyla tanınan veya Pentagon'un istediği doğrultuda ABD yönetimini yönlendirmeye çalışan Rand Corporation adlı kuruluş, 10 kişilik bir kadroyla Türkiye'ye de gelerek hatta askerlerle de görüşerek bir rapor yayınladı.

Hani "Türkiye önünü göremiyor" diyordum ya "Turkey's Nationalist Course" ana başlıklı, "Implications for the U.S.-Turkish Strategic Partnership and the U.S. Army" alt başlıklı raporda, Türkiye'nin milliyetçi bir yönelim içinde olduğu varsayımı ile hareket ediliyor.

Biz ise tam tersini düşünüyoruz! Örnek olarak Türkiye'nin Suriye'de Amerikan politikası takip ettiğini, Suriye'nin kuzeyinde ABD'nin çizdiği sınırlar içinde hareket ettiğini, yine Kanal İstanbul projesinin Montrö'yü tartışmaya açmak isteyen ABD'ye yarayacağını söyleyebilirim. Bunların hangisi milliyetçi yönelim?

Bu çelişkili durum Pentagon ile ABD Başkanı Trump arasındaki yaklaşım farkından kaynaklanıyor olabilir. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
​​​​​​​AKP dönemi = Fetret dönemi! 28 Şubat 2020 | 2.761 Okunma ​​​​​​​Corona virüs, Asyalı erkekler için mi üretildi? 27 Şubat 2020 | 6.039 Okunma ​​​​​​​Savaş davulları ve İskender'in kılıcı! 26 Şubat 2020 | 4.288 Okunma Siyasal İslam iktidarını kurtarma çabaları! 25 Şubat 2020 | 2.412 Okunma ​​​​​​​Büyükelçi olmak için yeni kriterler! 24 Şubat 2020 | 3.069 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar